Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.303

Odstěhování Čecha ze zahraničí a převod na české pojištění - postup

1 odpověď

Dobrý den. 12 let jsem žila ve Španělsku, kde se 2011 narodila i moje dcera. Otec je taky Čech, takže má české občanství i rodný list. Vrátily jsme se s dcerkou do Čech, chceme tady začít znovu. Chtěla jsem se dozvědět, jak se ze španělského systému pojištění mám přehlásit zase do Čech. Děkuji

Dobrý den,

dle nařízení EU platí základní pravidlo týkající se zdravotního pojištění v zemích EU, a to že v kterékoli době se na pojištěnou osobu z EU vztahují právní předpisy jen jednoho členského státu a že je pojištěna v té zemi, kde vykonává výdělečnou činnost. Společně s živitelem jsou v tomto státě pojištěni i nezaopatření rodinní příslušníci, a to i v případě, že mají bydliště v jiném státě než osoba, na kterou jsou pro účely pojištění navázáni.

Doporučuji se poté, jak se vrátíte do ČR, přihlásit u příslušné zdravotní pojišťovny v ČR. Následně budete potřebovat doklad o existenci pojištění v EU a o jeho ukončení za sebe i za dítě. Na základě toho Vám bude obnoveno pojištění v ČR