Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.506

Reklamace štěněte se zánětem očí a nárok na úhradu léčby prodávajícím

2 odpovědi

Dobrý den,
15.12.2013 jsem prodala štěně výmarského ohaře. Štěňátko mělo zánět očí, o čemž byl majitel informován a nabídla jsem mu, ať si vezme raději jiné štěně - zdravé. Trval na odběru štěněte se zánětem. Předala jsem mu tedy příslušné léky. Bohužel smlouvu jsem mu nechala podepsat stejnou jako ostatním majitelům, kde je uvedeno, že štěně je bez vad.
22.12.2013 při telefonickém rozhovoru jsem zjistila, že majitel musel navštívit veterináře a ten pokračuje v léčbě, ale prý se zdravotní stav lepší. Prosila jsem majitele ať mě o zdravotním stavu nadále informuje (telefonicky i písemě). Ten se však již neozval, proto sem předpokládala, že je vše v pořádku.
8.2.2014 mi přišly od majitele faktury k úhradě veterinární léčby. Jsem jako chovatel povinna uhradit celou částku? Do kdy budu povina léčbu platit? Zánět se totiž může vracet. Pokud majeteli nabídnu možnost vrácení štěněte, může mimo pořizovací ceny a léčby chtít uhradit např. stravu? Na závěr bych jen řekla, že sama bych zvolila levnější variantu léčby. A také, že jsem štěňata prodávala za nižší cenu než je na trhu obvyklé.
Děkuji za odpověď

Dobrý den.
Váš dotaz vyžaduje pečlivější zpracování nebo dohledání konkrétní právní normy (což vyžaduje více času), z toho důvodu si ho dovolím přesunout do klasického odpovídání (ne online chatu). Odpověď na něj Vám přijde do emailové schránky, kterou jste zadal/a ve formuláři.
Děkuji za pochopení.

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že kupní smlouva byla uzavřena v roce 2013, použijí se práva a povinnosti vznikající z této smlouvy podle starého občanského zákoníku. Starý OZ na rozdíl od nového občanského zákoníku pohlíží na zvíře jako na věc.
Největším problémem ve Vašem případě bude dokazování, že kupující o vadě štěněte (zánětu očí) při uzavření kupní smlouvy věděl, ačkoli ve smlouvě je uvedeno, že zvíře žádnou vadu nemá. Kdyby dané skutečnosti zánět očí, nižší kupní cena byly v kupní smlouvě uvedeny, nemohl by po Vás kupující nic požadovat.
Šlo-li v tomto případě o vadu zjevnou a dle lékařské zprávy od veterináře je evidentní, že zánět očí u zvířete trval delší dobu (tzn. i v době, kdy byla kupní smlouva uzavřena), mělo by pro Vás být prokázání existence vady při převzetí štěněte kupujícím jednoduší.

Občanský zákoník dává na koupi zvířete kratší záruční dobu než u neživé věci, a to 6 týdnů, ve které prodávající může uplatnit vady na zvířeti u prodávajícího. Kupující Vám musí předložit lékařskou zprávu od veterináře a uplatnit reklamaci. Je-li kupující v právu, může skutečně požadovat slevu z kupní ceny nebo úhradu lékařských nákladů. Pokud by však bylo evidentní, že o vadě štěněte při jeho převzetí musel kupující vědět a zároveň, že pro danou vadu dostal slevu z kupní ceny, nemůže pro tuto vadu již u Vás jako prodávajícího uplatňovat žádné nároky.
Jednání kupujícího lze brát jako uplatnění reklamace štěněte. Vy jako prodávající máte možnost reklamaci neuznat a nic kupujícímu nehradit, poté by musel kupující prostřednictvím znaleckého posudku prokázat, že jeho reklamace byla oprávněná.

Mohu Vám ještě nějak pomoci nebo potřebujete odpověď upřesnit?