Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.853

Darování obecního pozemku výměnou za péči o obecní lípu

1 odpověď

Vedle našeho pozemku je stará vzrostlá obecní lípa, o kterou je nutno se starat, ořezávat ji, aby případně neohrozila náš dům a okolí, zároveň máme v dlouhodobém užívání obecní pozemek, který je hned za naším domem. Chtěli bychom ho ale pro jistotu časem odkoupit. Je možná "výměna". My bychom se starali místo obce o lípu (protože obec se k tomu nemá) a obec by nám za tu službu dala ten pozemek. Myslíte, že je to reálné?
Děkuji za vaši reakci.

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že lípa neroste na Vašem pozemku, měla byste se předem s obcí dohodnout, že budete šetrným způsobem odstraňovat větve lípy přesahující na Váš pozemek, popř. činit jiné úpravy na stromě. Tuto povinnost má totiž prioritně vlastník pozemku, na kterém strom roste. Pokud ani po Vaší žádosti a v přiměřené době, tak neučiní, můžete přesahující větve odstranit sama. Pokud se staráte o obecní lípu nad rámec oprávnění, která dává občanský zákoník pro tyto případy, může to pro Vás mít v konečném důsledku i negativní dopad.
K druhé části Vašeho dotazu: Obec musí každý záměr týkající se prodeje, směny nebo darování nemovitého majetku zveřejnit na úřední desce obecního úřadu, aby se k tomu mohli zájemci vyjádřit a předložit své nabídky. O konečném prodeji následně rozhoduje zastupitelstvo obce.
Z toho důvodu se obávám, že taková dohoda o výměně nebude možná.
Dále by byl problém nějakým způsobem Vaši činnost (starost o lípu) ocenit, určit dobu, po kterou se budete starat o strom.
Rozhodně není vyloučeno uzavřít s obcí dohodu týkající odstraňování větví a další činnosti, ve které bude popsána Vaše starost o strom a odměna za tuto činnost.

Mohu Vám ještě nějak pomoci nebo potřebujete odpověď upřesnit?