Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.076.462

Placení nemocenského pojištění na rodičovské dovolené RD a nárok na mateřskou 2018

1 odpověď

Dobrý den.
Jsem na rodičovské dovolené, tedy RD,
mám OSVČ - vedlejší činnost.
Nejsem v žádném zaměstnaneckém poměru.
Mohu si v průběhu rodičovské dovolené, tedy RD platit dobrovolně nemocenské pojištění, abych v případě dalšího těhotenství měla na finanční podporu v mateřství (mateřskou)? Jaký mohu mít maximalní výdělek jako OSVČ na rodičovské, aby mohl manžel uplatnit na mě slevu na dani manželku? Děkuji

Dobrý den,

i jako OSVČ s vedlejší činností si můžete platit nemocenské pojištění. Dle § 35 ba odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů si může Váš manžel jako poplatník snížit daň o slevu na manželku, pokud s manželem žijete ve společně hospodařící domácnosti a pokud nemáte vlastní příjem přesahující za zdaňovací období částku 68.000,-- Kč (bere se hrubý výdělek).