Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.380

Exekuce na rodiče a možnost zabavení majetku potomků, dětí

2 odpovědi

Dobrý den,

Žijeme s manželkou v městě A, ale ona má stále trvalé bydliště nahlášené u maminky ve městě B. Tchyně dělá dluhy a není schopna je splácet. Podle nového občanského zákoníku prý dluží manželé za sebe i majetkem/dluhy nabitým před uzavřením manželství, proto se chci zeptat, zda při exekuci na tchýni mohou exekutoři požadovat splátky i po nás, když u ní má manželka pořád trvalé bydliště.

Děkuji

Dobrý den.
Váš dotaz vyžaduje pečlivější zpracování nebo dohledání konkrétní právní normy (což vyžaduje více času), z toho důvodu si ho dovolím přesunout do klasického odpovídání (ne online chatu). Odpověď na něj Vám přijde do emailové schránky, kterou jste zadal/a ve formuláři.
Děkuji za pochopení.

Dobrý den,

exekutoři nemohou exekuci vedenou na Vaši tchýni vykonávat na Vašem majetku ani na majetku Vaší manželky. Odpovědnost za dluhy, které získal jeden z manželů, nese většinou i druhý manžel, nikoli však další rodinný příslušník. Pokud Vaše manželka má v bytě, kde bydlí Vaše tchýně, nějaké svoje věci, může se stát, byla-li by zde provedena exekuce na majetek Vaší tchýně, že budou postiženy exekucí i věci Vaší manželky nacházející se v domě. V tom případě, by se Vaše manželka musela bránit, aby o věci nepřišla.

Mohu Vám ještě nějak pomoci nebo potřebujete odpověď upřesnit?