Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.876

Exekuce jednoho z manželů pro dluh o kterém druhý z manželů nevěděl

2 odpovědi

Dobrý den,
na mého otce byla uvalena exekuce, zjistili jsme to tak, že mamince zablokovali účet. Otec nám nechce prozradit ani komu, ani kolik dluží - prý se nás to netýká. Mám jako syn nějakou zákonnou možnost zjistit, o jaké dluhy jde, abych je případně zaplatil?
Rodiče bydlí v mém bytě, já se tam už několik let nezdržuju a žiju u přítelkyně. Mám se obávat zabavení bytu, ve kterém bydlí otec jako povinný, i když jsem vlastníkem bytu já?
Děkuji

Dobrý den,

pokud Vaši rodiče žijí jako manželé a nemají zúžené společné jmění manželů, spadají i dluhy Vašeho otce do tohoto společného jmění. To znamená, že uhrazení dluhů Vašeho otce můžou věřitelé požadovat i po Vaší matce. Pokud Vaši matce byl zablokován účet, měli by jí být v bance schopni sdělit, který exekutor nařídil blokaci účtu, poskytnout jí kontakt na daného exekutora a sdělit číslo jednací, pod kterým je exekuce vedena. Následně se můžete obrátit na exekutora, který Vám poskytne více informací o dluhu. Určitě bych znovu zkusila promluvit s Vaším otcem a vysvětlit mu, že svými dluhy poškozuje i Vaši matku, a bez včasného řešení mohou být dluhy několikanásobné.
Byt je ve Vašem vlastnictví, ten postižen exekucí být nemůže. Pro jistotu bych si tuto skutečnost ověřila v katastru nemovitostí, kdyby došlo k pochybení exekutora nebo úřadu.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji, to je vše