Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.836

Je možné použít kauci na nájemné za zemřelého, zesnulého nájemce, nájemníka?

2 odpovědi

Dobrý den,
podobný dotaz jsem nenašel a tak bych se rád zeptal, kdo hradí nájemné jestliže nájemník (nájemce) zemře. Jestli se může na zaplacení nájmu použít kauce uhrazená pronajímateli? Jestli má nájemce nárok na nájem za celý měsíc a nebo například jen za jeden týden - pokud nájemník zemře 7. den v daném měsíci.
Jak se tato doba určuje. Zda záleží na datu úmrtí a nebo na datu, kdy pozůstalí oznámí tuto skutečnost pronajímateli. Jaká forma oznámení je dostačující (telefon, SMS, mail či doporučený dopis).
Děkuji.

Dobrý den.
Váš dotaz vyžaduje pečlivější zpracování nebo dohledání konkrétní právní normy (což vyžaduje více času), z toho důvodu si ho dovolím přesunout do klasického odpovídání (ne online chatu). Odpověď na něj Vám přijde do emailové schránky, kterou jste zadal/a ve formuláři.
Děkuji za pochopení.

Dobrý den,

podnájem představuje odvozené užívací právo k předmětu podnájmu za úplatu. Pro vztah nájemce a podnájemce platí obdobně práva a povinnosti pronajímatele a nájemce. Podle nového občanského zákoníku lze z kauce (jistoty) započíst při skončení nájmu, částku, kterou podnájemce nájemci na podnájemném dluží.
Zároveň se na právní vztah nájemce a podnájemce uplatní ustanovení o přechodu nájmu (§ 2279 NOZ), kdy nájem stejně tak i podnájem by přecházel smrtí podnájemce (nešlo-li o společný nájem) na člena podnájemcovy domácnosti, který v bytě žil ke dni smrti podnájemce a nemá vlastní byt. Nepřešel-li podnájem na člena podnájemcovi domácnosti, přejde na podnájemcova dědice. Ke skončení podnájmu smrtí podnájemce tedy dojde pouze za situace, kdy podnájem nepřejde na členy nájemcovy domácnosti a zároveň nebude mít podnájemce žádné dědice.
Přesnou úhradu nájemného (podnájemného) při skončení nájmu smrtí nájemce zákon neřeší. Podrobnější vodítko lze nalézt v judikatuře, pokud již nějaký podobný případ řešila. Dle mého názoru by měl být podnájem, pokud nedošlo k přechodu podnájmu na člena podnájemcovy domácnosti nebo dědice, uhrazen poměrně podle počtu dní. Vezmeme-li v úvahu, že jinak končí nájem smrti nájemce (podnájemce), měl by být nájem (podnájem) uhrazen v posledním měsíci poměrně jen za dny, kdy nájemce ještě žil.

Nájemné v dědickém řízení - různé dotazy vizte zde: ODKAZ

Mohu Vám ještě nějak pomoci nebo potřebujete odpověď upřesnit?