Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.233

Šikana na pracovišti, po nahlášení nadřízenému přišel vytýkací dopis od zaměstnavatele - jak se bránit?

1 odpověď

Dobrý den
po písemném nahlášení nadřízenému o šikaně na pracovišti ze strany jeho podřízeného, i přes jednoznačné důkazy i svědectví na toto nereagoval.
A za 3 týdny začal se mnou řešit stížnosti na mojí osobu, které mezi touto dobou záhadně přišly.
Když jsem se ohradil, že jsou absurdní, už byly 4 stížnosti.
Spíš než stížnosti jsou to pomluvy příklad - nikdy nás nepozdravil, nepomůže, dlouhodobé problémy.
Nic není jednoznačně specifikováno kdy, kde, jak?
Nadřízeného jednoznačný záměr je mi dát vytýkací dopis. Je možné se pomluvám v těchto dopisech nějak bránit?
Děkuji vřele

Dobrý den,

šikanou v pracovních vztazích označujeme všechny formy vytváření dlouhodobých nepřátelských a ponižujících vztahů na pracovišti. Pokud nepřátelské a ponižující klima vytváří nadřízený (zneužívá přitom své nadřazené pozice), potom hovoříme o tzv. bossingu. Jestliže je původcem spolupracovník či spolupracovníci, jedná se o tzv. mobbing.

Stal-li jste se obětí některé z forem psychického násilí na pracoviště, je vhodné nejprve si pečlivě sesbírat veškeré důkazy a zajistit si svědecké výpovědi spolupracovníků. Poté připadají v úvahu tyto možnosti:
• obrátit se se stížností na zaměstnavatele s požadavkem zjednání nápravy dle ustanovení § 276 odst. 9 zákoníku práce. Pokud zaměstnanec využije této možnosti, nesmí ho zaměstnavatel postihovat nebo znevýhodňovat proto, že se zákonným způsobem domáhal svých práv (ustanovení § 346b odst. 4/) ;
• domáhat se vůči zaměstnavateli, aby dodržoval zásadu rovného zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o pracovní podmínky, odměnu, možnosti funkčního postupu a odborné přípravy atd. , obsažené v ustanovení § 16 odst. 1 zákoníku práce;
• pokud nedojde k nápravě, je možné kontaktovat příslušný oblastní inspektorát práce, v jehož působnosti je dohlížet na dodržování pracovněprávních předpisů. V této souvislosti je třeba zmínit povinnost inspektorátu dodržovat mlčenlivost o totožnosti toho, kdo podal podnět ke kontrole. Této povinnosti může ovšem podatel inspektorát zprostit, což se jeví jako vhodné právě v případech psychického násilí; tím se totiž zásadně rozšiřují možnosti inspektorátu;
• v případech, kdy zaměstnanec požaduje např. finanční odškodnění, je třeba podat žalobu k soudu. Vzhledem k náročnosti těchto soudních sporů je vhodné vyhledat právní poradenství poskytované advokáty. Seznam advokátů naleznete zde: http://www.advokatikomora.cz

V případě, že by šikana splňovala zároveň znaky diskriminace, tedy byla motivována některými tzv. diskriminačními kritérii jako rasa a etnický původ, národnost, pohlaví, věk, sexuální orientace, zdravotní postižení, náboženské vyznání, víra či světový názor, může jít zároveň i o diskriminaci podle antidiskriminačního zákona. V tomto případě se můžete obrátit přímo na ochránce práv (ombudsmana), který poskytuje obětem diskriminace metodickou pomoc při podávání návrhu na zahájení řízení z důvodu diskriminace.