Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.067.905

Zkušební doba - je automatická, pokud není v pracovní smlouvě?

1 odpověď

Dobrý den,
v pracovní smlouvě mám uvedeno, Pracovní smlouva na dobu neurčitou. Jak je to se zkušební dobou?
V pracovní smlouvě o zkušební době není zmínka. Je zkušební doba automaticky 3 měsíce, nebo mě přijali bez zkušební doby.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
dle ust. §31 zákoníku práce, může být v pracovní smlouvě sjednána zkušební doba, která činí, pokud nebyla dohodnuta zkušební doba kratší, tři měsíce. Sjednaná zkušební doba nemůže být dodatečně prodlužována.
Zkušební doba musí být sjednána písemně, jinak je její sjednání neplatné.
Dále dle ust. § 35 odst. ZP - Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce, nebo v den, který byl uveden jako den jmenování na pracovní místo vedoucího zaměstnance.

S ohledem na výše uvedené, není-li zkušební doba sjednaná přímo v pracovní smlouvě nebo nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce, jde o pracovní poměr bez zkušební doby.