Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.151

Stanovení výživného v zahraničí - kdo platí letenky, soudní překlady dokumentů ad.?

1 odpověď

Jak postupovat, pokud žiji v zahraničí a potřebuji právní pomoc ve věci přeshraničního sporu ustanovení výživného na nezletilé dítě.
Já a můj partner (cizinec) žijeme v zahraničí. Já nemám žádný příjem. Dále mám nárok na proplacení soudem výdaje vynaložené za letenky, soudní překlady dokumentů, které si soud vyžádal?

Můžete, pokud jste stále českým občanem, požádat soud, aby Vám s ohledem na Vaši životní situaci ustanovil právního zástupce.
Dle ust. § 30 odst. 1 občanského soudního řádu, předseda senátu ustanoví účastníku, u něhož jsou předpoklady, aby byl soudem osvobozen od soudních poplatků (§138 o.s.ř.), na jeho žádost zástupce, jestliže je to třeba k ochraně jeho zájmů. Tedy o bezplatné ustanovení právního zástupce můžete požádat u soudu, který řízení vede.
Vzhledem k tomu, že vystupujete jako účastník řízení (žalovaná), tak nárok na náhradu nákladů mít s ohledem na charakter řízení nebudete.