Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.878

Výše výživného na 15leté dítě - otec dítěte má hypotéku a dítě z nového manželství

1 odpověď

Dobrý den,
s kamarádem jsem před 16-ti lety (v roce 2000) strávila jednu noc a narodil se nám z toho syn. Nikdy jsme spolu nežili, ale po domluvě (i když spolu nejsou v žádném kontaktu) mi na něj od jeho narození platí výživné. Když byly synovi 4 roky, provdala jsem se a z tohoto manželství mám další dvě dcery. Dneska (09.04.2016) jsem čerstvě rozvedená se třemi dětmi. Můj bývalý manžel se staral o syna jako o "vlastního", ale teď, když má začít platit výživné, chce platit jenom na dcery. S kamarádem vycházím dobře a není to tak dlouho, co jsem o něm řekla synovi.
Bohužel jsem v situaci, kdy začínám přepočítávat každou korunu, a tak se s ním chci domluvit na zvýšení alimentů. On není proti, je však ženatý, má 3měsíční dceru a hypotéku. Já si mám říci o částku, která by odpovídala výživnému na dnes (09.04.2016) již 15letého syna. Chci se s ním rozumně domluvit a nevím, jaká částka je v dnešní době stanovená tabulkami? Taky nevím, jestli hraje roli to, že on sám má již doma malou dcerku.
Děkuji, K.

Dobrý den,
výživné se vždy stanovuje individuálně s přihlédnutím k věku dítěte, jeho potřebám a dalším vyživovacím povinnostem povinného a jeho závazkům. Pro stanovení výživného byly vypracovány doporučující tabulky.
Podle tvůrců doporučujících tabulek je jejich spodní hranice dána k využití zejména v případech, kdy povinný má více než jednu vyživovací povinnost. Doporučující tabulky jsou navrženy pro použití pouze v běžných případech. Mezi takové lze řadit rozhodování o výši výživného u povinného s nejvýše třemi vyživovacími povinnostmi. Nelze je použít při nestandardně vysokém čistém přijmu, případně při nestandardně vysokých nákladech na potřeby dítěte. Je vhodné zmínit, že z podkladů tabulek vyplývá, že roční přímé výdaje na dítě ve věku do pěti let činily téměř 28 000 Kč a u dítěte ve věku 15 až 17 let okolo 50 000 Kč. Jedná se přitom pouze o přímé výdaje na uspokojování individuálních potřeb konkrétního dítěte, nikoliv o společné výdaje domácnosti, na jejichž spotřebě se podílí všichni její členové.
Doporučující tabulky:
Kategorie Věk dítěte Procentuální rozmezí
1. 0 – 5 let 11 – 15 %
2. 6 – 9 let 13 – 17 %
3. 10 – 14 let 15 – 19 %
4. 15 – 17 let 16 – 22 %
5. 18 a více let 19 – 25 %
Více se dozvíte na tomto odkazu: http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/ruzne/navrhy-novely-nove-zakony/701-vyzivne-tabulky-2010.html