Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.716

Výživné, alimenty na postižené dítě ZPT/P (postižení IV. stupně)

1 odpověď

Dobrý den,
chci se zeptat, jak dlouho se platí výživné na dítě s postižením IV. stupně, (ZTP/P), matka se domnívá, že pouze do dovršení 18let dítěte. Pak prý dítě dostane důchod a jí povinnost platit výživné odpadne.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
odpověď na Vaši otázku řešil již i Ústavní soud, který ve svém nálezu konstatoval, že děti mají právo na péči rodičů, pokud nejsou schopny samy se živit. Ani dávky od státu tuto povinnost neruší nebo plně nenahrazují. Pokud se dítě objektivně nemůže samo živit, nezaniká vyživovací povinnost rodičů ani po dosažení zletilosti a přiznání invalidního důchodu.