Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.028

Který rodič může uplatnit slevu na dítě na daních?

1 odpověď

Dobrý den,
bývalý partner se v lednu 2016 odstěhoval ze společné domácnosti. Nyní jsem zjistila, že stále uplatňuje slevu na dani na naše společné dítě, které je soudně svěřeno do mé výhradní péče, bývalý partner platí pouze výživné. Chtěla bych tuto slevu uplatnit na své mzdě. On sám to zrušit nechce. Můžete mi prosím poradit, jak mám postupovat?
Děkuji mnohokrát za odpověď.

Dobrý den,
dle ust. § 35 c zákona 586/1992 Sb. , má nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním ve společně hospodařící domácnosti. Tedy vzhledem k tomu, že jste uvedla, že Váš partner se z Vaší společné domácnosti odstěhoval, nemůže uplatnit slevu na dani za měsíce, za které danou podmínku nesplňuje.
V daném případě bych na tuto skutečnost upozornila účetní, která podává otci dítěte daňové přiznání a celý problém řešila přímo s ní.