Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.190

Vyrovnání majetku při rozvodu manželství - rodinný dům, automobil

3 odpovědi

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to bude s vyrovnáním majetku po rozvodu manželství. Rodinný dům, ve kterém bydlíme, byl přepsán na manžela před svatbou, je tedy výhradním vlastníkem. Mám nějaké právo na vyplacení z tohoto domu? Auto jsme zakoupili týden před svatbou a je napsáno na manžela. Půjčky máme 2 (jedná o spotřebitelské úvěry)- první úvěr uzavřen před manželstvím, druhý během manželství, oba napsány na manžela. Děkuji za odpověď.

Dobré ráno, záleží zda jde o rozvod "dohodou", nebo šlo o rozvod sporný - děkuji za doplnění

Pokud se dohodnete - podpisy na slouvě (dohodě) o vypořádání SJM necháte ověřit u notáře,nebo na Czech pointu - v tomto případě můžete tvrdit cokoliv, například, že Vám dá automobil a podobně. Pokud půjde o rozvod sporný - bude soud přihlížet ke skutečnostem, kdy byla věc/nemovitost nabyta, zda za trvání manžeství, případně před jeho vznikem. V takovém případě, budou věci nabyté před manželstvím ve výlučném vlastnictví toho, kterého manžela, pro věci nabyté za trvání manželství - platí zákonná vyvratitelná domněnka, že spadají do SJM (společné jmění manželů).

K Vaší otázce: Z RD vám může náležet pouze například částka, kterou jste vožila do jeho oprav - na soudě vznesete požadavek, že žádáte o navrácení částky ve výši xxxxxxx Kč, kterou jste do domu vložila, abyste vyměnili např. okna.( § 149 odst. 2 občan. zák.).

K automobilu:musela byste opět prokázat, že jste do koupě automobilu vložila také své peníze.

Spotřebitelské úvěry: ten před manželstvím, je jen jeho, ale ten uzavřený za trvání manželství, byť je psán jen na něho, se bude považovat za součást SJM. Nicméně by tu byla možnost ve smyslu § 143 odst. 1 písm.b) občanského zákoníku, vyloučit tento závazek ze SJM, protože výše spotřebitelského úvěru přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, uzavřeno bez souhlasu druhého manžela.

Máte prosím ještě nějaké doplňující dotazy?