Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.153

Otec cizinec nesouhlasí s přestěhováním dítěte ze zahraničí do ČR - postup

3 odpovědi

Žiji v Itálii a mám s přítelem Makedoncem dceru,
která je narozená v Itálii. On je zapsán v rodném listě jako otec dítěte. Dcera má italské
občanství, což si myslím že je chyba, když jsme oba cizinci. Chci odejít s dcerou zpátky do České republiky, ale otec nechce podepsat na české ambasádě souhlas s vystěhováním dcery do ČR. Mohu tuto situaci vyřešit nějakým způsobem z ČR? Děkuji.

Dobrý den,

informace o tom, jak zajistit Vaší dceři české občanství naleznete zde - ODKAZ.

Pokud otec nesouhlasí a dítě je v současné době italským státním příslušníkem, bude třeba vyhledat pomoc de italského práva.

Pokud byste odjela s Itálie s dcerou bez souhlasu přítele, bylo by možno tuto skutečnost kvalifikovat jako únos z Vaší strany. Více informací jak správně postupovat naleznete zde - ODKAZ.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Ma opravdu dcera italske obcanstvi kdyz je narozena tady? Kdyz otec neni ital? dekuju

Toto posouzení bude podléhat italskému právu, obecně je nabývání občanství vedeno jednou ze dvou zásad tzv. právem země, nebo právem krve.

Podle těchto zásad je pak rozhodné, kde se dítě narodí (bez dalšího), případně kdo jsou jeho rodiče.

Jakožto jiný státní příslušník budete moci požádat o změnu občanství u dítěte, předpokládám, že bude i podle italského práva nutný souhlas obou rodičů dítěte.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?