Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.074.056

Předčasné ukončení nedokončeného studia a placení výživného, alimentů

7 odpovědí

Dobrý den. Manžel platil alimenty na svého syna, kterému je 18 let. Bohužel v srpnu 2013 sám požádal o ukončení studií a přihlásil se na pracák. Musí stále platit alimenty když sám ukonči školu ve druhém ročníku a nemá ani výuční list
1. když je jenom na pracáku
2. je na pracáku a má brigádu
3. je na pracáku a pracuje na černo.
Musí se napsat žádost o ukončení o placení alimentů nebo se stačí jenom ústně domluvit? U prvního syna, když ukončil školu a hned nastoupil do práce, kde je již tři roky, tak automaticky po domluvě s ním přestal platit alimenty a nemá žádný papír o tom, vadí to? Děkuji za odpovědi. S pozdravem M

Dobrý den,

vyživovací povinnost rodiče vůči dítěti nekončí dosažením zletilosti, či ukončením studií, ale jeho schopností samostatně se sám vyživovat.

Proto jestli je někde zaměstnán (byť tedy na černo), nicméně existenci jeho příjmů by bylo možno prokázat, nejste jako rodiče dále povinni vyživovaí povinností vůči dítěti, nicméně i pokud by v budoucnu, kdykoliv nastala skutečnost, že Vaše dítě, nebude schopno se samo vyživovat (bude skutečně např. jen registrováno na úřadu práce), Vaše (Vaše a otce dítěte) vyživovací povinnost se opět "obnoví".

Žádná listina o ukončení placení výživného není potřeba.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

A když je na pracáku a má k tomu brigádu, tak se také musí platit alimenty? Děkuji

Záleží na výši příjmu z brigády - posuzuje se, zda je osoba schopna se sama vyživovat.

To znamená, že například 2.000 Kč z brigády by nestačily a bylo by třeba dítě nadále vyživovat, pokud vydělává 10.000-12.000 Kč je schopen se vyživovat sám, pak by vyživovací povinnost rodiče netrvala.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Ale on stále bydlí u své matky, která je opět vdaná a ona i manžel pracují. Děkuji.

Omlouvám se, ale není mi zřejmé, kam tato doplňující informace měla směřovat, prosím o doplnění.

Jestli se musí platit alimenty, když syn je na pracáku, má brigádu, nebydlí sám, ale stále u matky, která je vdaná a ona i manžel mají práci. Děkuji

Odkazuji na komunikaci výše, záleží na výši jeho dosažených příjmů.

Pokud bydlí u matky, předpokládám, že mu zajišťuje i stravu atd.

Vzhledem k tomu, že matka nadále poskytuje naturální plnění (byt, strava), bylo by vhodné, aby se například s otcem dohodla na částce cca 2.000 - 3.000 Kč, které bude dítěti poskytovat otec, aby byla vyživovací povinnost obou rodičů vyrovnaná. Čímž se vyhne nebezpečí podání žaloby na určení výživného pro zletilé dítě.

Opravdu ale záleží na dohodě mezi zúčastněnými, finančních možnostech rodičů, na dosahovaných příjmech dítěte a podobně.

Co se týče výživného, doporučuji Vám také pročíst následující text:
ODKAZ

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?