Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.073.564

Přeměna podmínečného trestu na nepodmíněný pro neplacení výživného, alimentů

3 odpovědi

Od soudu, kdy bývalý manžel dostal podmínku, si stále neplní svoje povinnosti při placení výživného a ani nesplácí dluh.
Podala jsem návrh na podnět na přeměnu trestu z podmínky na nepodmíněný. Mám na to právo? Již to je 60 dní a soud se nevyjádřil? Co mám dělat, podáním trestního oznámení se věc jenom prodlužuje, než ho Policie vyslechne a než bude soud, na který se bývalý manžel třeba 2x nedorazí může uplynout další půl rok. Jak se můžu jinak bránit. Děkuji

Dobrý den,

v případě neplnění výživného je efektivnější zahájit exekuční řízení než podávat trestní oznámení. Pokdu Vás zajímá stav věci u soudu, navrhuji si průběžně volat o informace na infocentrum soudu k dané sp. zn.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

exekuce je již rok podána a na informacích u soudu mi bylo sděleno, že já nemůžu podat podnět na přeměnu trestu, mám se písemně dotázat soudu jak se věc vyvíjí nebo mají pravdu

Skutečně jediné, co můžete soudu sdělit je, jak se věci mají, zda osoba platí či nikoliv, je pouze na uvážení soudu, zda uložený trest změní na nepodmíněný či nikoliv.