Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.075.912

Odpovědnost pěstouna za svěřenou osobu po 18. roce věku - informace

6 odpovědí

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je změna u konce pěstounské péče v 18-ti letech dítěte nebo tento zákon pořád platí.
Bratr, který mi byl svěřen do péče se v 18-ti letech odstěhoval s tím, že za něj už žádnou odpovědnost nenesu a teď, když je v nouzi mně chce udat za zanedbání péče.
Kurátorka i pracovnice, která se účastnila stání u soudu mi tvrdily, že pěstounství zaniká automaticky zletilostí, ale právnička bratra tvrdí, že ne. Jelikož byl tento zákon novelizován. Můžete mi tedy prosím poradit jak to je a zda má právo mně žalovat? Mnohokrát děkuji za pomoc. Ambrossa

Dobrý den,

skutečně došlo ke změně právní úpravy s účinností od 1.1. 2013. Nicméně i nadále platí, že obecně pěstounská péče zaniká primárně zletilostí.
Viz blíže k tomu zde: ODKAZ.

Nadto bych upozornila, že by celá situace měla být řešena podle práva platného po dobu trvání pěstounské péče, zákony nelze uplatňovat zpětně, šlo by o retroaktivitu, která je až na zákonem stanovené výjimky nepřípustná.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Ano, ještě bych Vás poprosila o radu zda tuto skutečnost nějak ovlivňuje, že bratr nadále studuje. Než matka zemřela, tak mu nevyřídila občanství a OP, takže to vše bylo na mně, nicméně tím že už má podpisové právo a nebyl ochoten se podílet na vyřizování jeho dokladů se mnou osobně, sem mu je nemohla vyřídit jelikož každou žádost musí podepisovat také, hlavně na velvyslanectví to vyžadovali. Je možné se hájit tím, že nebyl ochoten spolupracovat byť to nemám jak dokázat? Moc děkuji za odpověď. Ambrossa

Pokud Váš bratr studuje je podle českého právního řádu až do věku 26 let nezaopatřeným dítětem, tato skutečnost by Vám v případě soudního sporu mohla být k tíži.

Níže přikládám krátké shrnutí právní úpravy účinné od 1.1. 2013: ODKAZ.

Argumentem ve Váš prospěch může být skutečnost, že od jeho zletilosti jste nepobírala žádnou z pěstounských dávek, zejména odměnu pěstouna, neboť Váš bratr se od Vás odstěhoval a považovala jste tento vztah jeho zletilostí za ukončený.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Bratr byl u mně zhruba rok a půl, za celou tu dobu jsem na něj nepobírala žádné dávky jelikož mi to na úřadu odmítli s tím že pokud nebude mít doklady ani povolení k pobytu tak na ně nemám nárok byť o něj pečuji. Nic nezměnila ani skutečnost že jsem jim vysvětlovala, že ty doklady se mu snažím vyřídit ale bez jeho účasti a rozsudku na který sem tou dobou ještě čekala nic neudělám. Bratrovy jsme se také s přítelem snažili vysvětlit, že pokud nebude mít doklady tak se sám těžko někde uplatní nemluvě o tom že vše co bylo potřeba k jeho výživě a veškeré poplatky sme platili z mé mateřské. Tento problém s přídavky také udal právničce jako mou neschopnost takže po pravdě vůbec nevím jak dál postupovat natož dokázat, že jsem se snažila vše vyřídit, ale bez úspěchu. Je možné od Vás získat nějaký kontakt na bezplatnou právní pomoc kam bych se mohla obrátit případně osobně s celým tímto problémem? Jelikož jsme na něj nepobírali žádné dávky ani příspěvky tak jsme se zadlužili a nemám bohužel na právníka který by mi mohl pomoci. Děkuji Vám za pomoc. Ambrossa

Osobně si myslím, že tento případ by právník měl rozhodně vidět, už vzhledek jeho komplikovanosti a z důvodu přítomnosti tzv. zahraničního prvku. Také jste v lehce nevýhodné postavení, když proti Vám stojí advokát protistrany.

Můžete se pokusit požádat v této věci o bezplatnou právní pomoc - více informací naleznete zde: ODKAZ.

Tento případ se mi zdá velmi zajímavý, nicméně jeho řešení jde nad rámec časových možností tohoto online chatu, proto pokud byste potřebovala další konzultaci poprosím Vás abyste mi napsala na bpp-prilohy@seznam. cz, ráda se Vám pokusím v této věci pomoci, poprosila bych případně o zaslání scanů písemností, které máte k dispozici, a o skutečně detailní chronologický postup událostí v této věci ach se ve věci zorientovala.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Moc Vám děkuju za Vaší ochotu a odpovědi. Pokud by to teda bylo možné tak bych to vše sepsala a dala dohromady a zaslala Vám to na uvedený email co nejdříve. Jste vůbec první kdo je ochotný mi poradit natož pomoct konzultací. Ještě jednou moc děkuji. S pozdravem Ambrossa