Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.067.378

Vymáhání platu, mzdy po zahraničním zaměstnavateli - postup, informace

4 odpovědi

Dobrý den,
byl jsem zaměstnán půl roku ve švýcarsku, kde jsem se staral o psy a o domácnost. Nemám sepsanou žádnou smlouvu, ale při nástupu mi byl předložen papír s podmínkami, zaměřením práce, mzdou atd. Asi se jedná o ústní dohodu, která byla uzavřena v Praze. Díky zdravotním problémům a díky porušení dohody ze strany zaměstnavatele, že mě nepoustěl k lékaři, jsem byl nucen práci přerušit a zaměstnavatel mi teď odmítá vyplatit mzdu 50.000 euro za půl roku.
Jak se mohu právně bránit?
Děkuji za odpověď

Dobrý den,

v první řadě bude nutné vypořádat se s otázkou podle jakého práva, byla tato smlouva uzavřena (české, švýcarské).

v druhé řadě bude nutné zodpovědět otázku zda došlo k platnému sjednání praconí smlouvy či nikoliv. Dle českého práva by se u pracovní smlouvy požadovala písemná forma pod sankcí neplatnosti, případně by šlo o faktický výkon práce, za který by náležela osobě právi vykonávající odměna odpovídající bezdůvodnému obohacení na straně "zaměstnavatele".

Dle českého práva by bylo možno žalovat celou zálžitost jako bezdůvodné obohacení. Otázkou pro případný spor bude třeba určit i soudní příslušnost - zda bude místně příslušný soud v čr či ve švýcarsku.

Pokud ode mě budete chtít přesnější odpověď požádám Vás o zaslání kompletních spisové dokumentace, kterou v této věci máte na adresu bpp-prilohy@seznam. cz

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Dekuji za odpověď

bohužel smlouvu podepsanou nemam protože mi ji nechtěl podepsat, myslel jsem že by to bylo spíš jako dohoda o dílo na kterou nemusí byt písemná smlouva. Určitě by se to soudilo tady v cz. Jediny co mam tak ten papir s podminkami a papiry z nemoocnice když mme pokkousal pes a kopii jeho pasu + svědky že jsem tam pracoval

Obávám se, že by to z největší pravděpodobností nebylo souzeno v ČR, neboť místo výkonu práce/díla, bylo uskutečněno ve Švýcarsku. A místo výkonu práce/díla je často uvádšno jako rozhodné kriterium pro určení místní příslušnosti soudu.

Na celou záležitost bych doporučovala nahlížet jako na bezdůvodné obohacení, pokud máte alespoň písemný příslib s podmínkami "výkonu práce" mohlo by t být bráno jako dostatečné, zejména pokud by byl takový dokument podepsán ze strany "zaměstnaatele".

Další variantou by bylo žalovat náhradu škodyza pokousání psem, příslušným soudem by byl také sod ve Švýcarsku.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

no místo výkonu práce bylo i měsíc v cz. Bohuželo nic podepsaného od něj nemám. Děkuji za info hezký den