Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.699

Předčasné ukončení nájmu kanceláří - postup, sankce, informace

1 odpověď

Majitelé mi brání v předání kanceláří, ačkoliv jsem doporučeně odeslala odstoupení od nájemní smlouvy na nebytové prostory. Tvrdí mi, že situaci řeší svými advokáty, že smlouva běží dál. Odstoupila jsem ze zdravotních důvodů mé dcery a také mé tržby nepokrývaly výši nájemného, o čemž jsem je informovala již dopisem na přelomu června-července, že v případě, že mi nevyhoví v čase ukončit nájemné jedné ze dvou kanceláří, budu nucena ukončit činnost. Nájemní smlouva je na dobu 1 roku. Ukončit ji lze v případě, že došlo k zániku fyzické/právnické osoby, zánikem předmětu, či ztrátou oprávnění s tím, že majitelé mohou požadovat 3 měsíční nájemné jako odškodnění. Řekla jsem telefonicky, že nemám finanční prostředky, že na poslední nájemné jsem si již musela vypůjčit.
Banky mi nepůjčí, t. č. jsem zpět na péči o osobu blízkou - postižená dcera. Ve smlouvě o nájmu nebytových prostor je uvedena kontaktní osoba, která ovšem odmítá se se mnou sejít a podepsat předávací protokol, převzít klíče od kanceláře a tvrdí mi, že to rozhoduje pověřený makléř z Prahy, kde jsou 3 vlastníci, kteří mu snad tuto záležitost svěřili. Ovšem ve smlouvě nikde jeho jméno není uvedeno, že by tuto kompetenci měl. Stále mi tvrdí: klíče si nechte u sebe, ale v nájemní smlouvě o nebytových prostorech (kanceláře) je spousta pokut a já se bojím, že bude penále.

Dobrý den,

pokud butete chtít pošlete mi scan této smlouvy na email: bpp-prilohy@seznam. cz. Obávám se, že dle Vámi popsaného dotazu skutečně nedošlo k platnému ukončení smluvního vztahu, nevím a z popisu situace nevyplývá, zda jste si sjednali i možnost odstoupení od smlouvy, uvádíte pouze možnosti dání výpovědi ze smlouvy.

Raději bych dohodu a Vámi zaslané písemnosti viděla předtím, než Vám odpovídám.

Níže přikládám obecné poznámky k tomuto tématu:

Navrhovala bych raději písemně vyzvat protistranu, ať Vám jednak potvrdí, že došlo k řádnému ukončení nájemního vztahu a že vůči sobě nemáte žádné závazky a aby si v důsledku ukončení nájemního vztahu řádně převzala prostory spolu s klíči do určitého data, pakliže se tak nestane, že předáte klíče od pronajatých prostor do soudní úschovy. Tento dopis nazvěte jako přežalobní výzvu a zašlete jej doporučena a na dodejku na všechny účastníky této dohody včetně makléře.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?