Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.082

Změna věcného břemene z chůze na chůze a jízdy (vozidlem)

3 odpovědi

Dobrý den, prosím,
je na mě podána žaloba na určení znění věcného břemene na pozemku, kdy v katastru nemovitostí je podle smlouvy zapsáno VB přístupu, ale žalobce chce vyznačit v KN přístup i příjezd. My mu toto ale umožňujeme i bez této změny zápisu. Nicméně se změnou zápisu souhlasíme, ale žalobce chce ještě vypracovat geom. plán s vyznačením pouze části pozemku s VB, dnes je na celý pozemek. Můj dotaz je, zda touto dohodou a tímto novým vyznačením VB a vložením do KN nevznikne nové věcné břemeno?
Žalobce (oprávněný) také požaduje vybudování brány na tomto pozemku námi, ale pouze na dálkové ovládání. Má na to právo?
Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

pokud je v katastru vyznačeno VB přístupu, a oprávněný-žalobce chce vyznačit i příjezd, který již nyní vykonává, mohlo dojít k vydržení takového práva ze strany oprávněného. Pokud se změnou zápisu souhlasíte, není mi zřejmé, proč oprávněný-žalobce žalobu v této věci podal. Pokud skutečně se změnou zápisu souhlasíte, napiště na soud, s tím že by bylo o této části nároku možno uzavřít smír.

Geometrický plán s vyznačeným věcným břemen, by dle méh názoru měl chránit hlavně Vás, pokud je věcné přemeno takto určeno, není oprávněný oprávněn pohybovat se v jiných částech pozemku zatíženého věcným břemenem. Náklady bych navhovala hradit ale na polovinu oprávněný-povinný.

Vybudování brány - oprávněný by měl vykoávat svá práva v takovém rozsahu a takovým způsobem, aby co nejméně nad míru nezbytnou omezoval vlastníka panujícího pozemku, který je povinen jeho činnosti strpět. Z Vámi popsaného případu, samzřejmě nemohu znát veškeré detaily, nicméně mám za to, že tento požadavek nebude shledán oprávněným.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji za odpověď, jen bych měl ještě jeden doplňující dotaz. Smír jsem našel, že nepodléhá zápisu do KN. Geometrický plán s vyznačením VB podléhá vkladu do KN? Domnívám se, že tak vzniká nové VB oproti původně sjednanému. Mnohokrát děkuji.

V soudnímu smíru se může objevit i informace, že souhlasíte s rozšířením VB a že bude následně uzavřena smlouva o VB, která bude následně založena do KN.

Geometrický plán, pakliže bude vyhotoven je určitě vhodné založit do Sbírky listin při KN, nadto z něho bude vůbec vyplývat způsob vedení této cesty.

Půjde o změnu věcného břemene, fakticky o rozšíření práv na straně oprávněného.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?