Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.880

Štěkající pes u sousedů a rušení hlukem - jak se bránit?

4 odpovědi

Dobrý den,
máme tento problém: sousedův pes, protože nemá žádné jiné podněty, než nás a naši zahradu přes zeď, na nás velmi často zlostně štěká. Stačí promluvit, zakašlat, otevřít barák, pustit větrák… Sousedé ho někdy napomenou, jindy ho nechají štěkat. Velmi nám to vadí. Už jsme jim navrhovali nějaká řešení, ale ignorovali je. Děje se to jen přes den, v noci neštěká.
Myslím si, že má stížnost asi nemá řešení, ale přesto děkuji. D.

Dobrý den,

mohlo by jít o tzv. nadměrné omezování jiného vlastníka hlukem (ve smyslu § 127 občanského zákoníku). Samozřejmě nelépe je řešit tyto situce domluvou, je samozřejmě nožné si i stěžovat u obecního úřadu ve smyslu § 5 občanského zákoníku (stížnost nebude dle mého názoru úspěšná s ohledem na nízkou intenzitu porušení povinností). V úvahu by připadalo i měření hluku podlle zákona o ochraně veřejného zdraví - ani tady však nemám za to, že intenzita štěkotu dosáhne potřebných limitů.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

On ten hluk asi není nadměrný. Jen štěká a štěká. Prostě ho nemůžeme poslouchat. Je to unavující. Spíš nás to omezuje, protože se snažíme na zahradu chodit minimálně, a když sousedi odjedou, děláme tam větší práce. Já Vám moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den. D.

Jen upozorňuji, že jakékoliv "oficiální" stížnosti s největší pravděpodobností zhorší Vaše sousedské vztahy.

Předpokládám, že jste i zvážili zasázení živého plotu, či plného lotu místo drátěnky a podobně.

Sousedské vztahy už to asi více zhoršit nemůže.
Jiný plot nepřichází v úvahu, je zde sousedova skoro dva metry vysoká zeď, ten pes nás nevidí a nevidí ani nic jiné, než jejich dvorek. On nás jen cítí a slyší. Myslím, že kdyby nás viděl, bylo by to o mnoho lepší. Ale to nelze.
Ještě jednou děkuji za Váš drahocenný čas a Vaše odpovědi S pozdravem D.