Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.763

Odpočinek mezi směnami v nepřetržitém provozu

1 odpověď

Musím v nepřetržitém provozu pracovat bez odpočinku 12 dní při 8 hodinové směně?
Po 12ti dnech mám volný víkend. Doba odpočinku od pátku do pondělí činí 68 hodin. Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

délka směny v rámci jednoho pracovního dne činí ve smyslu § 83 zákoníku práce (ZP) až 12 hodin. Pokud pracujete denně 8,5 hodiny splňujete požadavek odpočinku mezi jednotlivými směnami (který činí dle § 90 ZP 8 hodin), ve vašem případě bude odpočinek mezi jednotlivými směnami delší (12 hodin).

Prace ve dny pracovního klidu (víkend, svátek) je v nepřetržitých provozech umožněna na základě ustanovení § 91 odst. 2 písmeno d) zákoníku práce.

Dle ustanovení § 92 odst. 3 ZP: V případech uvedených v § 90 odst. 2 (nepřetržité provozy) a u technologických procesů, které nemohou být přerušeny, může zaměstnavatel rozvrhnout pracovní dobu zaměstnanců starších 18 let pouze tak, že doba nepřetržitého odpočinku v týdnu bude činit nejméně 24 hodin, s tím, že zaměstnancům bude poskytnut nepřetržitý odpočinek v týdnu tak, aby za období 2 týdnů činila délka tohoto odpočinku celkem alespoň 70 hodin.

S ohledem na výše uvedené zaměstnavatel nepostupuje podle předpisů, dle Vámi uvedených informací, pokud máte 1x za 14 dní pouze volný víkend (48hodin) je to málo. správně by po 1 týdnu mělo být 24 hodin odpočinku a pak by měl odpočinek čítat za dalších 46 hodin (24 + 46 = 70).

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?