Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.200

Přihlášení pokuty (peněžitého trestu) do insolvenčního řízení

6 odpovědí

Byl jsem odsouzen k jednomu roku zákazu řízení a pokutou 25.000 Kč.
Jsem samoživitel a hrozí mi propouštění v zaměstnání, zažádal jsem o insolvenci, která mi byla v prvním kroku schválena.
Jako věřitele jsem uvedl i okresní soud co se týče pokuty. Okresní soud se ale v termínu nepřihlásil a pokutu chce zaplatit, jinak mi hrozí náhradní trest odnětí svobody. Mohu uvést pokutu, tedy trest, do insolvence? Měl okresní soud povinnost se v termínu přihlásit nebo nemusel a trest musím zaplatit? Domníval jsem se, že insolvence mě v tomto případě ochrání a pokutu budu splácet v rámci insolvence. Dá se do insolvence zahrnout i třeba i doplatek za energie? Přišel mi totiž celkem velký doplatek a zažádal jsem o splátky. Zprvu mi bylo slíbeno že ano a pak mi ČEZ odepsaly, že splátky nemohou poskytnout a že se mám obrátit na insolvenčního správce. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, poprosím o doplňující informaci, zda je insolvenční řízení ve fázi před rozhodnutím o úpadku či po rozhdnutí o úpadku. Děkuji

Před rozhodnutí o úpadku.

V rámci usnesení o úpadku bude učiněna výzva, aby věřitelé ve lhůtě 30 dní od zveřejnění tohoto usnesení na stránkách insolvenčního rejstříku podali přihlášky svých pohledávek vůči Vám, což bude určitě platit ve vztahu k nedoplatkům ČEZ a podobně, tam skutečně platí, Vámi uvedené pravidlo, pokud se věřitel nepřihlásí v uvedené lhůtě, nemůže svoji pohledávku později vůči dlužníkovi uplatňovat. Ve stejném režimu by mělo být možno přihlásit i pohledávku peněžitého trestu uloženého soudem.

Režim vymáhání penežitého trestu je obvykle následující: pakliže osoba dobrovolně neplní, je možné vymáhat tuto pohledávku v rámci exekučního řízení, teprve pak soud přistoupí k výkonu náhradního trestu (obvykle trestodnětí svobody). Nadto může (není nárokové) soud rozhodnout o prominutí části peněžního trestu a podobně.

Navrhuji informovat jak soud o probíhajícím insolvenčním řízení, tak Vašeho insolvenčního správce o existenci této pohledávky.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Dělají mi problémy právní termíny. V uterý mám již přezkumné jednání a teď si nejsem jist, ve které fázi je stav. Před nebo po. Abych to upřesnil, termín, který věřitelé měli splnit, (soud a ČEZ) nesplnili. Mohou mě nutit platit a hrozit exekucí? Dle mého názoru prošvihli úředníci termín. pokuta by měla být pro ně nedostižitelná a náhradní trest tedy není možné uplatňovat. Děkuji. To je vše. Přeji hezký víkend.

Otevřete si ODKAZ, zadejte svoje jméno, naleznete stav řízení, v zelených záložkách B, C uvidite v jaké fázi se řízení nachází.

Pokud by se Vaše řízení skutečně nacházelo ve fázi řízení po úpadku, pak v důsledku toho že se nepřihlásili by svůj nárok skutečně ztratili, tudíž by nebylo možné vymáhat je ani soudně (civilní řízení, ani exekučně).

Přesto o těchto skutečnostech, že se na Vás obrátil ČEZ atd. informujte i Vašeho insolvenčního správce.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji Vám mnohokrát.