Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.157

Otčím zabavil naspořené peníze pro dítě ze stavebního spoření - co dělat?

1 odpověď

Matčin druhý manžel, můj nevlastní otec zařídil v době mé neplnoletosti stavební spoření, které bylo napsané i na mě. Stavební spoření skončilo, a protože jsem nebyla v té době plnoletá, museli moje maminka a můj biologický otec strvdit svými podpisy vyplacení moji částky 38.500 Kč. Peníze si vzal můj nevlastní otec a já se chci zeptat zda-li mám nárok na vrácení této částky. Nyni jsem plnoletá a studuji. Nevlastní otec tvrdil že ty peníze spoří pro mě. Maminka se se svým druhým manželem rozvádí. Maminku o všechen majetek co spolu za manželství nabyli obral.
Velice mě to trápí a proto jsem se rozhodla pozeptat se co proto mohu udělat. Veli vám děkuji a budu se těšit na Vaši odpověď.

Dobrý den, problematická bude ta část, že Vaši biologičtí rodiče podepsali, že částka Vám byla vyplacena. Je otázkou, zda existuje ještě i dokument, na základě kterého je patrné, že např. částka byla z účtu Vašich biologických rodičů převedena na účet Vašeho nevlastního otce.

Pakliže budete po nevlastním otci peníze žádat, s ohledem na výše předložené informace, bude patrně argumentovat tím, že peníze byly vyplaceny Vašim biologickým rodičům (a že jste je tedy už dostala). Obávám se, že v tomto směru není příliš mnoho šancí na úspěch, tedy pokud neprokážete, že peníze byly převedeny zpět Vašemu nevlastnímu otci.

Ještě několik poznámek nad rámec Vašeho dotazu. Vaše maminka má právo na spravedlivé vypořádání SJM, pokud s případnou dohodou o vypořádání nebude souhlasit, nemusí na ní přistupovat o věci pak rozhodne soud v rámci řízení o vypořádání SJM (společné jmění manželů). Nadto při vypořádání se zohledňuje i skutečnost péče o domácnost, pokud nepracovala, navíc je možné uplatnit tzv. "zápočty", tím se rozumí finanční prostředky, které byly výlučným vlastnictvím jedné osoby, které tato osoba využila pro zhodnocení společné věci apod.

Pokud stále studujete, až do věku 26 let budete pro orgány sociálního zabezpečení nezaopatřeným dítětem, náleží Vám tedy přídavek na dítě (na sebe). Dále se informujte, zda Vám nevznikl nárok na příspěvek na bydlení. Nadto jsou Vám Vaši biologičtí rodiče povinni poskytovat výživné, pokud nejste "finančně samostatná".

Vzory podání jsou dostupné zde: ODKAZ

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?