Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.133

Vyšetřování trestného činu na Slovensku

3 odpovědi

Bratr se před 8 let údajně měl dopustit trestného činu na Slovensku - koupil telefon na splátky a neplatil ho. Zavolali ho na SR, byl vyšetřován, další den s ním byl sou. Vzniklou škodu uhradil, podepsal papíry a bylo mu řečeno že je všechno už v pořádku. Pak byl ale znovu volán na SR a bylo mu vyhrožováno, že pokud se nedostaví, bude po něm vyhlášeno celostátní pátrání.

Dobrý den,

poprosím o doplnění Vašeho dotazu, neboť ani český ani slovenský právní řád nezná TČ dlužnictví a podobně, mohu se zeptat o jaký TČ mělo jít, neboť nezaplacení telefonu může vyvolat občanskoprávní řízení jehož předmětem bude zaplacení dlužné částky, nikoliv však trestní stíhání. Nadto pakliže byla škoda i soudní poplatky uhrazeny mám za to, že není dán důvod Vašeho bratra dále stíhat.
Bratr byl obviněn z trestného činu podvodu? Z dotazu to totiž vůbec nevyplývá, dotaz je nekonkrétní, nekompletní.

Dovoluji si Vás upozornit, že tato záležitost se bude řídit podle slovenského nikoliv českého práva, proto doporučuji vyhledat pomoc slovenské právní poradny, případně advokáta.

Nevím o jaký trestný čin jde protože nikdo mu to neřekl a do spisu ho nenechalí nahlédnout, jelikož dlouhodobo žije na územi ČR, kde má i rodinu a práci.
Zavolalí mu že ještě něco na něj našlí, aby se vrátil. Neřekli o co jde. V minulosti byl převaděč, je to asi 10 let zpět.
Má si najít českého nebo slovenského právníka nebo co má dělat? Děkuji.

Pokud jde o podezření z trestného činu 8-10 let zpětně je zde samozřejmě možné a vhodné uvažovat o promlčení, jak ale sám uvádíte, je nutné vědět o jaký trestný čin se jedná. Od trestní sazby jednotlivých trestných činů se odvíjí promlčecí doba.

Ve Vašem případě bych opravdu navrhovala obrátit se na právní služby advokáta, který by celou záležitost prošetřil a snad i napomohl k jejímu uzavření.

Obecně se u trestných činů doporučuje využít právních služeb, protože běžný občan se nikdy nedokáže obhájit tak, jak by to udělal najatý právník či advokát.