Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.199

Patří bolestné z pracovního úrazu do dědictví, dědického řízení?

1 odpověď

Ještě jednou dobrý den. Reaguji na Vaši odpověď na dotaz z 27.7. 2013 9:03 přechází bolestné do dědictví. Například podle: ODKAZ, kde se píše, že bolestné po zemřelém zaměstnanci do dědictví přechází.
Různé zdroje uvádí různé informace a mě není jasné, zda tedy bolestné z pracovního úrazu přechází do dědictví a dědického řízení nebo nikoliv. Děkuji.

Je nutné rozlišovat, zda jde o vznik bolestného dle Zákoníku práce, Občanského zákoníku případně jiných předpisů.

V případě OBČANSKÉHO ZÁKONÍKU je nárok spjat s osobou poškozenou na zdraví, tudíž nárok na bolestné její smrtí zaniká.

V případě ZÁKONÍKU PRÁCE a pracovního práva bylo pojetí bolestného shodné s právní úpravou občanského zákoníku až do přijetí zákoníku práce 262/2006 Sb. (účinný od 1.1. 2007), resp. do rozhodnutí Nejvyššího soudu spis. zn. 21 Cdo 936/2010, ze dne 7. 4. 2011, z kdy Nejvyšší soud rozhodl, že právo zaměstnance na náhradu za bolest a ztížení společenského uplatnění, které vzniklo po 1. 1. 2007, smrtí zaměstnance nezaniká; v plné výši se stává předmětem dědického řízení a přechází na toho, komu tato pohledávka podle výsledku dědického řízení připadla.