Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.169

Vymáhání dluhu exekučně po nemajetné osobě

6 odpovědí

Pronajímal jsem byt u někdejšího nájemníka vznikl dluh na nájmu, byla podána žaloba nebo návrh na vydání platebního rozkazu na soud.
Bylo doručeno soudní usnesení o exekuci a toť vše tím to vlastně skončilo. Exekutor mne pak ještě vyzval o oznámení adresy dlužníka, což jsem učinil a to byl v podstatě poslední kontakt co v této věci byl.
Několikrát jsem se telefonicky informoval v jakém stadiu je celá věc u exekutora, ale poslední odpověď byla že dlužník nikde nepracuje a nemá movitý a nemovitý majetek.
Od té doby jsem se pokoušel telefonicky informovat o stavu záležitosti, ale nedovolal jsem se exekutora. Je to věk která je stará cca 2,5 roku. Rád bych informoval jak dál postupovat nebo co udělat, abych se domoci svých práv a peněz jde o dluh 18.110 Kč. Zvažuji o pomoc požádat nějakou agenturu, která se vymáháním dluhu zabývá. Děkuji.

Dobrý den,

pakliže je rozběhnuto exekuční řízení, obraťte se písemně na exekutora s žádostí o sdělení stavu ve věci. Požádejte exekutora, aby provedl opakovaně tzv. žádosti o součinnost na příslušné orgány, to znamená, aby zjistil, zda povinný někde nepracuje, nemá majetek, bankovní účty atd.

Problematický aspekt exekucí spočívá v tom, že pokud exekutor nezjistí (bankovní účet, nemovitosti, zaměstnání apod. ) není možné, aby dlužnou částku exekučním příkazem z majetku povinného srážel (protože žádný nenašel).

Agentury specializované na vymáhání dluhu bych spíše nedoporučovala, některé jejich postupy se pohybují na hranici, nadto i zde Vám mohou pravděpodobně vzniknout dodatečné náklady a to zejména, pokud je povinný nemajetný.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

NO kontakt s exekutorem navážu ale pokud je mi známo dlužník je člověk který má víc problemů i jinde co se týče financí a na nějaké oslovení spíš reaguje nezaujatě a nevšímavě. Prostě ho vaše problémy moc neděsí. Jeho majetek asi nebude moc veliký a chování prostě slušné ale tot vše nedělá si těžkou hlavu z dluhů a když nic nemá není mu co vzít.
Vím že některé agentury se pohabují na hraně zákona ale prostě myslím že spůsoby exekutora asi nebudou na dotyčného moc platné. A nevím jak kdo pracuje ale ja jsem pomocí svých kontaktů musel sehnat pro exekutora adresu bydliště a kontakt na dlužníka spíš mi to připadá malá ryba tak se tím moc exekutor nezajímá.

Pokud má povinný více dluhů, navrhuji Vám kontrolovat i ODKAZ, insolvenční rejstřík, kam byste svoji pohledávku měl v případě insolvenčního řízení proti povinnému přihlásit.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Ano děkuji ale ten odkaz na insolvenční rejstřík mi vyhazuje že nelze kontrolovat podle jmena a rodného čísla

Insolvenční rejstřík by měl fungovat, ověřte zda zadáváte informace do správných řádků. Jméno ke jménu a příjmení k příjmení. Rozklikněte případně "rozšířené hledání".

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Zatím Ván děkuji za Váš čas i odpovědi pokusím se skontaktovat s exekutorem a trochu snad pátrat v okruhu svých možností po dlužníkovikde žije a jak abych měl případnou informaci pro exekutora.

Ještě jednou děkuji a přeji hezký den.