Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.107

Přechází bolestné (běžný úraz) do dědického řízení?

1 odpověď

Otec si na neošetřeném chodníku způsobil komplikovanou zlomeninu kotníku (prosinec 2012). Událost byla řádně nahlášena pojišťovně majitele chodníku. Dokumenty byli odeslány 20.3. 2013. Výplata bolestného neproběhla. Otec bohužel 13.6. 2013 zemřel. Přechází bolestné do dědictví?

Pokud by se jednalo o pracovní úraz (tedy podle zákoníku práce), tak ano, ale podle občanského zákoníku tomu tak není? To mi připadá zvláštní. Navíc vše bylo nahlášeno ještě za otcova života, jen pojišťovna z neznámých důvodů otálela s výplatou pojistky. Děkuji.

Dobrý den, nárok na bolestné je nárokem osobní povahy, který zaniká smrtí poškozeného, a to bez zřetele k tomu, zda byl ještě za života poškozeného uplatněn, resp. dokonce soudem přiznán (avšak ke dni jeho smrti nebyl uspokojen). Náhrada bolestného se poskytuje jednorázově, nikoliv ve formě opakujícího se plnění. Výše bolestného a podmínky jeho poskytnutí jsou upraveny zvláštním předpisem (vyhláška č. 440/2001 Sb. ).

S ohledem na výše uvedené, neboť jde o nárok osobní povahy, nejsou tato práva předmětem dědického řízení, ani nepřechází v rámci jiného režimu jako například (peněžitá práva zaměstnance ve výši 3násobku průměrného měsíčního výdělku přechází mimo režim dědění nejdříve na manžela, děti a rodiče).

Pokud by šlo o pracovní úraz, ani v takovém případě by náhrada bolestného pozůstalým nenáležela. V této části odkazuji na § 375 zákoníku práce, který stanoví okruh náhrad při úmrtí zaměstnance: náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s léčením, náhradu přiměřených nákladů spojených s pohrřbem, náhradu na výživu pozůstalých, jednorázové odškodnění pozůstalých, náhradu věcné škody…

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?