Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.002

Může pronajímatel použít přeplatek za energie na opravy bytu?

1 odpověď

Dobrý den,
bydlím v pronájmu v bytě 2+1 celý rok a půl a když letos přišel přeplatek za vodu a teplo (8.000, - Kč), od majitelky bytu mi bylo sděleno, že tyto ušetřené peníze za energie mi nebudou vráceny, že je použije na opravy bytu (výměna oken, sporáku aj. ) jsou to věci, které jsou opotřebené a nejsou zničené mojí vinou.
Když jsem se jí zeptala, že v případě, když nedojde k opravám v bytě a budu se chtít odstěhovat a zda mi přeplatky vrátí, mi bylo řečeno, že ne. Snažím se s majitelkou bytu najít nějaký kompromis, ale nechce se mi nechávat ušetřené peníze, které platím každý měsíc jako zálohy za energie, vodu a plyn jen tak někomu v kapse, když v bytě k žádným drobným opravám nedochází. Hodiny na elektřinu, plyn a vodu nemám na sebe přepsané, protože si to majitelka nepřeje, tvrdí mi, že to tak je v každém podnájmu. Mohu se nějak bránit? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

přeplatky za energie by Vám vráceny být měly, jinak jde o bezdůvodné obohacení na straně pronajímatele (vlastníka nemovitosti/bytu).

Ohledně oprav bytu odkazuji na ustanovení § 687 občanského zákoníku, tedy že nedohodnou-li se pronajímatel s nájemcem jinak, drobné opravy v bytě související s jeho užíváním a náklady spojené s běžnou údržbou hradí nájemce (tedy Vy - jde například o žárovky a podobně). Z tohoto ustanovení vyplývá, že náročnější opravy (okna, sporák) bude hradit pronajímatel (vlastník bytu).

Celou záležitost bych navrhovala řešit dohodou, například i tak, že Vám bude vrácena třeba polovina přeplatku a druhá bude použita na opravy. Samozřejmě jakákoli nevůle z Vaší strany by mohla vést k ukončení nájemního vztahu ze strany pronajímatele, toto prosím zvažte.