Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.167

Exekuce na osobu trvale žijící v zahraničí

6 odpovědí

Dobrý den,
nikdy jsem si nepůjčil peníze, žádné otevřené účty jsem neponechal a přesto mi v době, kdy jem byl 4 roky v cizině přišlo nařízení exekuce.
Otázka:
Chci odjet definitivně z ČR na asi 20 let. To si každý může vymyslet dluh, který fiktivně vznikne buď v přitomnosti nebo i v minulosti před X lety, neboť nemám šanci se odvolat. Vlastně může vzniknouti i v budoucnu, když má někdo moje údaje.

Děkuji za poradu.

Dobrý den,

jako problematické se samozřejmě v takové situaci jeví, že pokud se po dlouhou dobu zdržujete v zahraničí, může se stát, že se k Vám písemnost (např. ze soudu) včas nedostane, čímž ztrácíte možnost se účinně bránit. Samozřejmě Vámi popsaná situace stát může.

Jako jedna z možností se mi jeví zřízení datové schránky, přes které v současné době orgány veřejné moci komunikují. Přes datovou schránku bohuel nelze komunikovat mezi fyzickými a právnickými osobami, vždy jen ve vztahu ke státu.

Další možností by bylo zřídit dosílku (samozřejmě záleží na Vaší destinaci).

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Vůči státu nevidím komlikace. Ale právě ty fyzické a prǎvnické osoby, které by viděly možnost obohacení, to mi leží v žaludku. Takže, když se odstěhuji asi na celý život třeba do Austrálie, tak bud každých 14 dní po celý život kontrolovat datovou schránku?

Pokud fyzická osoba, nebo právnická osoba bude chtít vůči Vaší osobě uplatnit nějaký nárok bude tak muset učinit prostřednistcvím státní moci (soud) a ten by Vás pak následně skrz datovou schránku informoval o učiněném podání.

Datovou schránku si můžete zřídit pro jistotu, pokud by měla taková situace do budoucna nastat, hlavně z preventivních důvodů.

moje základní otázka, která určité zajímá každého:

Když se odstěhuji/ emigruji - bude muset kontrolovat CELÝ ŽIVOT každých 14 dní datovou schránku abych se nestal dlužníkem?

Ještě jednou děkuji za Vaší odpověď.

Pokud chcete mít jistotu, že se nestanete dlužníkem, nebudete muset řešit problémy s dopisy do vlastních rukou a podobně, pak je datová schránka jsitě výhodou. Datová schránka je pouze Vaše plus.

Pakliže emigrujete, aniž byste zde zanechal například nějaký nemovitý majetek, účty a podobně - může se z tohoto pohledu zdát zbytečné datovou schránku zřizovat a hlídat, nicméně existuje zde riziko toho, že se včas o nějakém soudním řízení, exekuci nedozvíte.

Pokud se Vám již v minulosti stalo, že byl proti Vám uplatněn nějaký neoprávněný nárok, zřízení datové schránky bych zvážila.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Je to hrozné a absurtní.
Vám děkuji za vysvětlí a přeji hezký den.