Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.076.344

Jak se dostat k SMS v systému operátora, je nutný soudní příkaz? (SMS jako důkaz v důkazním řízení)

1 odpověď

DObrý den
ja by som sa chcela opýtat či je mozne sa dostat u operatora k SMS ktore boli odoslane na cislo. A musim mat k tomu nejaky sudny prikaz alebo nieco ked to potrebujeme ako k svedectvu?? dakujem

Dobrý den,
u operátora si můžete zažádat o vyhotovení podrobného výpisu, ve kterém uvidíte přehled SMS zpráv, ale také odchozích hovorů. Obsah SMS zpráv v něm však neuvidíte, pouze číslo na které byla SMS zpráva odeslána.
Osoby provozující telekomunikační služby jsou povinni dle zákona o elektronických komunikacích uchovávat provozní a lokalizační údaje po dobu 6 měsíců. Těmito údaji se má na mysli údaje vedoucí k dohledání a identifikaci zdroje a adresáta komunikace a dále údaje vedoucí ke zjištění data, času, způsobu a doby trvání komunikace. Tedy lze se dozvědět kdo s kým, po jakou dobu a odkud telefonoval či jinak komunikoval. Obsah hovoru ani SMS zpráv se však nezaznamenává. Tyto údaje pak je provozovatel povinen poskytnout jen orgánům a institucím vymezených v zákoně mezi ně patří např. Policie ČR.