Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.838

Je nutný souhlas sourozence s darováním zděděného podílu nemovitosti dítěti?

1 odpověď

Chtěla bych darovat svou zděděnou 1/3 domu své dceři. Potřebuju k tomu souhlas mých sourozenců, kteří vlastní zbylé 2/3? Děkuji. Hancule5

Dobrý den,

souhlas ostatních spoluvlastníků nebude nutný ve smyslu § 140 občanského zákoníku (doporučuji realizovat převod do konce roku, kvůli vstupu nového občanského zákoníku v účinnost).

Ustanovení § 140 občanského zákoníku stanoví, že převádí-li se spoluvlastnický podíl. mají spoluvlastníci předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké. Vaše dcera je osobou blízkouproto nen nutno ostatním spoluvlastníkům nabízet předkupn právo a lze váš podíl přímo převést (darovat) vaší dceři.

Darování bude osvobozeno od daně. NEzapoměňte nechat změnu vlastnického práva zapsat do katastru nemovitostí.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?