Někde jsme zaslechli, že od roku 2018 se může žádat o podmínečné propuštění z výkonu trestu již po polovině trestu bez ohledu na výši a spáchání TČ. Po dvou třetinách se prý ruší. Nikde se o tom nemohu dočíst víc informaci. Děkuji

ODPOVĚĎ:
Dne 2.1.2018 nabude účinnosti novela trestního zákoníku, nicméně ta se nedotýká podmínek podmíněného propuštění z výkonu trestu, kdy podmínky zůstávají stále stejné.
Podmínky jsou stanoveny v § 88 trestního zákoníku, dle kterého  soud může odsouzeného podmíněně propustit na svobodu, jestliže odsouzený po právní moci rozsudku, zejména ve výkonu trestu svým chováním a plněním svých povinností prokázal polepšení a může se od něho očekávat, že v budoucnu povede řádný život nebo soud přijme záruku za dovršení nápravy odsouzeného, a
a) odsouzený vykonal alespoň polovinu uloženého nebo podle rozhodnutí prezidenta České republiky zmírněného trestu odnětí svobody, nebo
b) odsouzený, jenž nebyl odsouzen za zvlášť závažný zločin a který dosud nebyl ve výkonu trestu odnětí svobody, vykonal alespoň třetinu uloženého nebo podle rozhodnutí prezidenta České republiky zmírněného trestu odnětí svobody.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Novela trestního zákoníku 2018 a podmínečné propuštění z vězení, výkon trestu