1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Bývalý přítel a kolega v zaměstnání mě 2,5 roku (nyní 1/2022) v intervalech stalkuje. Píše nevyžádané zprávy, nadává mi i v práci před zákazníky, když telefonuji, číhá na mě cestou z práce a honí mě v autě, vytvořil mi na FCB falešný profil a úvodní foto dal nahou fotku, jeho chování je nepředvídatelné, mám strach i o syna. Předem moc děkuji za radu. S pozdravem Linda.

ODPOVĚĎ:
Trestní zákoník charakterizuje stalking jako trestný čin nebezpečné pronásledování (ust. 354 trestního zákoníku) :
Nebezpečné pronásledování
(1)   Kdo jiného dlouhodobě pronásleduje tím, že
a)   vyhrožuje ublížením na zdraví nebo jinou újmou jemu nebo jeho osobám blízkým,
b)   vyhledává jeho osobní blízkost nebo jej sleduje,
c)   vytrvale jej prostřednictvím prostředků elektronických komunikací, písemně nebo jinak kontaktuje,
d)   omezuje jej v jeho obvyklém způsobu života, nebo
e)   zneužije jeho osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu,
a toto jednání je způsobilé vzbudit v něm důvodnou obavu o jeho život nebo zdraví nebo o život a zdraví osob jemu blízkých, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.
Můžete se obrátit na policii ČR (kteroukoliv pobočku) a můžete v této věci podat trestní oznámení. To podložte případnými sms zprávami, zmiňovaným FB profilem i dalšími podklady a údaji.