1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Obdrželi jsme výzvu k uhrazení částky (1.000 Kč) za překročení rychlosti v obci  o 10 km/h. Jednalo se o měření okamžité rychlosti. Obec má na tento radar povolení k měření rychlosti od dopravního inspektorátu, ale píše se výslovně "úsekové", nikoliv okamžité. Co radíte? Zaplatit? Je postup obce správný?

ODPOVĚĎ:

Zákon nerozlišuje u překročení rychlosti, zda bylo měřeno úsekovým radarem či radarem měřícím okamžitou rychlost. U úsekového měření rozhoduje průměrná rychlost, tudíž v rozhodnutí (výzvě) by nemělo být uváděno, že se jedná o okamžitou rychlost. Toto můžete rozporovat, nicméně to obecně nemá vliv na výsledek měření, ledaže by se opravdu nejednalo o průměrnou rychlost, ale okamžitou, ovšem naměřenou úsekovým radarem.