V roce 2011 darovali děda s babičkou, která již nežije nemovitý majetek mému bratranci. Bratranec se k nim potom za nějakou dobu nastěhoval. V roce 2018 si koupil jinou nemovitost a začaly spory a neshody v rodině. Můj otec souhlasil kdysi dávno, že pokud dům zůstane v rodině, tak ať prarodiče dům darují komu chtějí.

Nechtěl po nikom nikdy nic a nebyl nijak vyplacený. Od léta 2019 se situace zhoršila, děda ze zdravotních důvodů byl v nemocnici hospitalizovaný na neurologii, následně na LDN oddělení. Z LDN oddělení mohl být propuštěný domů. Ale nastal problém, já s otcem jsme chtěli ať se vrátí do trvalého pobytu (majitelem je můj bratranec, dědův vnuk), ale bratranec i s tetou s tímhle nesouhlasili i přesto, když jsme se nabídli, že se o něj budeme chodit s otcem starat a odpoledne můžou pomoci i ostatní. Otec je v důchodu a já nyní s dítětem doma. Navíc dědův trvalý pobyt je ob dům s domem mých rodičů, tak by nebyl problém. Ale bohužel, když druzí nesouhlasili, nic jsme s tím nezmohli. Teta zařídila dědovi pobyt od října 2019 v jiném zdravotnickém zařízení. Dědu jsme zde jezdili navštěvovat, ale pobyt mu zde neprospíval. Trápil se a místo nějaké rehabilitace stejně jen ležel. Během října po domluvě s otcem jsme dědovi nabídli, jestli nechce jít k mým rodičům, kde se o něj budeme starat. Děda nabídku přijal, chtěl být zpátky v kruhu rodinným. Od začátku listopadu je děda u mých rodičů, jeho zdravotní stav se od té doby zlepšil. Po propuštění chodil s pomocí chodítka, nyní se pohybuje lépe. Ale péči určitě potřebuje. Pomoci s oblékáním a hygienou a přípravou jídla. Teď jde o to, zjistilo se, že z domu trvalého pobytu mu byla odcizena finanční hotovost 310.000 Kč někdy v době pobytu v nemocnici. Do domu mělo přístup více lidí: bratranec a jeho přítelkyně a teta se sestřenicí. Takže bude těžko prokazatelné, kdo mu to mohl odcizit. Dále vyšlo najevo, že v srpnu 2019 během pobytu dědy na LDN oddělení, teta s bratrancem prodali dědovi osobní automobil bez jeho vědomí. Peníze si ponechali, i když se mu zřídil bankovní účet. V prosinci 2019 se prokázalo, že plnou moc na prodej automobilu šla ověřit teta bez přítomnosti dědy na obecní úřad a úřednice jim to ze známosti ověřila. Dále po delší době, když nám děda pořád opakoval, že jim ani v nemocnici žádnou plnou moc nepodepsal se řeší, jestli i plná moc není podepsaná někým jiným. Když vyšel najevo podvod, peníze mu poslali v průběhu prosince 2019 na účet, ale stejně nevíme, jestli to prodali za takovou částku...asi si mysleli, že když pošlou peníze bude klid po pěšině. Ale tady nejde vůbec o peníze, ale o to jak se k němu chovají a dělají z něho hlupáka a neustále si něco vymýšlí. Dědu nechodí k mým rodičům ani navštěvovat a od domu trvalého pobytu mu nechtěli a nechtějí dát klíče. Takže osobní věci a dokumenty si tam nemůže jít ani sám vzít. Mí rodiče dědovi museli spoustu ošacení a věcí obstarat. Měl pár věcí, co měl v nemocnici, ale většina se musela koupit a zařídil se mu samostatný pokoj u nich v domě. Situace se ještě zhoršila, když děda šel k bratranci, byl na něho i hrubý a údajně mu řekl, že tam nemá co dělat. Děda přišel k mým rodičům vyklepaný a bratranec ještě před dům přiběhl a urážel a nadával mým rodičům. V lednu 2020 jsem s dědou a otcem jela na Policii. Otec podal oznámení na bratrance, nahlásili že dědovi bratranec brání v přístupu do domu, i když má v domě zřízené věcné břemeno užívání. Dále otec nahlásil i to, že dědovi byly odcizeny z domu trvalého pobytu peníze a že k dědovi a nám se v poslední době chová hrubě. Nyní je celá věc v řešení. Ve čtvrtek mě kontaktovala Policie a mám ještě přijít vypovídat. Prosím o radu, zda máme podat žalobu k soudu k odvolání daru pro nevděk. Budou stačit tyhle důvody nebo se tyhle záležitosti těžko prokazují. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Diana.

ODPOVĚĎ:
Odvolání daru pro nevděk vyžaduje hrubé opakující se nebo trvající jednání, které se příčí dobrým mravům. Vámi uvedené jednání by tento požadavek splňovalo, ovšem je otázkou, zda se vám podaří prokázat, tedy zda skutečně důkazů bude dostatek a nebude to pouze ve fázi tvrzení. Čím více svědků a listin prokazujících tuto déle trvající situaci budete mít, tím lépe pro úspěšnost žaloby o odvolání daru pro nevděk.