Měl bych dotaz ohledně zrušení trvalého bydliště synovi, který bydli v domě se svoji matkou, na kterou je nemovitost napsaná. Ten tři roky (2017-2020) nepracuje, není evidován na ÚP a neplatí sociální a zdravotní pojištění. V současné době má 4 exekuce, je bez příjmů a nechává se živit matkou a babičkou, která má v domě věcné břemeno.

Pod záminkou slibu, že si práci najde, situaci úmyslně oddaluje a po zjištěni exekucí, vznikla oprávněná obava o dům a majetek. Sám odejít nechce. Podle určitého paragrafu lze soudní cestou zrušit trvalý pobyt, pokud to postihuje majetek osob v místě bydliště taktéž žijících. Jakým způsobem se mám obrátit na soud? Návrhem na zrušeni trvalého bydliště a podle jakého paragrafu? Nebo nějaký už vytvořeny vzor. Děkuji Hynek.

ODPOVĚĎ:
Trvalý pobyt ruší obecní úřad, nikoliv soud.
Dle zákona platí, že mj. lze zrušit trvalý pobyt i proti vůli dané osoby v tomto případě:
zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.
Užívacím právem se rozumí např. vlastnické právo či nájem.
Jestliže je dům synem obývá, musí nejdříve zaniknout jeho užívací právo dům užívat - jestli existuje nájemní smlouva, tak ji vypovědět, popř. jej vyzvat, aby dům opustil.
Následně je možné na obecním úřadě požádat o zrušení jeho trvalého pobytu na této adrese.
Není stanovený vzor pro návrh na zrušení trvalého pobytu, resp. vše se vyřizuje na místě na obecním úřadě.