Který § kterého zákona nebo řádu stanovuje povinnost státních orgánů (myslím úřady, nikoliv soud) zasílat přednostně poštu občanovi ne klasickou poštou ani emailem, ale do datové schránky, pokud ji občan má? Děkuji. Martin

ODPOVĚĎ:
V podstatě se jedná o dva zákony, a to:
1/ Správní řád (zák. č. 500/2004 Sb.), který ve svém § 19/1 a 2 stanoví:
" (1) Písemnost doručuje správní orgán, který ji vyhotovil. Správní orgán doručí písemnost prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky.
Nelze-li písemnost takto doručit, může ji doručit správní orgán sám; v zákonem stanovených případech může písemnost doručit prostřednictvím obecního úřadu, jemu naroveň postaveného správního orgánu nebo prostřednictvím policejního orgánu příslušného podle místa doručení; je-li k řízení příslušný orgán obce, může písemnost doručit prostřednictvím obecní policie.

(2) Není-li možné písemnost doručit prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky, lze ji doručit také prostřednictvím provozovatele poštovních služeb. Správní orgán zvolí takovou poštovní službu, aby z uzavřené poštovní smlouvy vyplývala povinnost dodat poštovní zásilku obsahující písemnost způsobem, který je v souladu s požadavky tohoto zákona na doručení písemnosti."

2/ Zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů (zák. č. 300/2008 Sb.), který ve svém § 17/1 stanoví:

" (1) Umožňuje-li to povaha dokumentu, orgán veřejné moci jej doručuje jinému orgánu veřejné moci prostřednictvím datové schránky, pokud se nedoručuje na místě. Umožňuje-li to povaha dokumentu a má-li fyzická osoba, podnikající fyzická osoba nebo právnická osoba zpřístupněnu svou datovou schránku, orgán veřejné moci doručuje dokument této osobě prostřednictvím datové schránky, pokud se nedoručuje veřejnou vyhláškou nebo na místě. Doručuje-li se způsobem podle tohoto zákona, ustanovení jiných právních předpisů upravující způsob doručení se nepoužijí."

> Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Přednostní zasílání korespondence do datové schránky místo elektronicky emailem nebo poštou