Pracovala jsem pro firmu po několik let na IČO, smlouva byla taková dost neříkající, vše fungovalo spíše "na dobré slovo", ale několik let to fungovalo dobře. Dělala jsem pro ně i na půl úvazku v době rodičovské a po ní jsem se měla nastoupit zpět na plný úvazek. Nic takového samozřejmě nebylo ve smlouvě, jen domluvené. Nakonec mě ale vyhodili v průběhu rodičovské dovolené RD.

Smlouva to umožňuje, není zaměstnanecká, ale bylo to pro mě nečekané a navíc jejich způsob nebyl vůbec slušný.   Když jsem si o tom víc vyhledala, přijde mi, že se jednalo celou dobu o tzv. švarcsystém, protože jsme měli danou pracovní dobu, docházku, něco jako dovolené, kancelář, nadřízené atd. Minimálně dvě oddělení v té firmě takhle pracují, přitom firma je zavedená a mohla by ty lidi normálně zaměstnat, jenom chtějí ušetřit. Když to ale budu chtít nahlásit na inspektorát práce, aby se jiným lidem nestalo to, co mě, nebude to znamenat postih i pro mě? Již pro firmu nepracuji, ale v minulých letech jsem v tomto systému pracovala. Týkala by se případná pokuta i mě? Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Patricie.

ODPOVĚĎ:
Z Vašeho popisu vyplývá, že se skutečně může jednat o nelegální zaměstnávání, kdy může být finanční sankce udělena také osobě v pozici "zaměstnance".
Nelze předjímat rozhodnutí inspektorátu práce, ale ze zkušenosti mohu říci, že vzhledem k tomu, že Váš vztah k "zaměstnavateli" již skončil, inspektorát se jím zabývat nebude. Nicméně není možné toto tvrdit s naprostou jistotou.