Jako lékař jsem vystavil lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k nerizikové práci. V průběhu této lhůty však orgán věřejného zdraví stanovil tuto práci jako rizikovou a předepsal náročná specielní vyšetření. Na základě této skutečnosti jsem písemně sdělil zaměstnavateli, že ukončuji z těchto důvodů platnost stávajícího posudku a vyzval jej k dožádání nového lékařského posouzení.

Je namítáno, že nelze ukončit (byť i z objektivních důvodů) platnost již vydaného posudku. Předem děkuji za Vaši odpověď. Jiří

ODPOVĚĎ:
Dle zákoníku práce má zaměstnavatel povinnost nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával práce, jejichž výkon by neodpovídal jeho schopnostem nebo zdravotní způsobilosti.  Dle mého uvážení zaměstnavatel musí poslat své zaměstnance na novou prohlídku provedenou dle nových postupů. Nový posudek automaticky nahradí ten předchozí.