Jaké odškodnění můžu požadovat v případě, že mi byla způsobena vážná újma na zdraví při záměrném fyzickém útoku na mou osobu? Můžu požadovat náhradu nákladů na ošetřovatelku a finanční odškodnění? Radek

ODPOVĚĎ:
V případě, že Vám bylo ublíženo na zdraví, máte vůči škůdci (útočníkovi),  tzn. vůči tomu, kdo ho na zdraví poškodil, v prvé řadě právo na náhradu tzv. účelných nákladů spojených s léčením.

Těmito náklady se nerozumí pouze náklady na léky, zdravotnické materiály, zdravotnické pomůcky, ale třeba také náklady na návštěvu příbuzných v nemocnici, náklady na pomoc v domácnosti, patří sem také náklady na ošetřovatelku atd.

Důležité je to, že se jedná o takové náklady, které neuhradila veřejná zdravotní pojišťovna.
Vy jako poškozený se můžete se svými nároky obrátit na příslušnou pojišťovnu, u které byl škůdce pojištěn.
Pokud Vám tato pojišťovna ovšem Vaše nároky v potřebném rozsahu nesplní, můžete se v rozsahu, ve kterém se domníváte, že byste měl být ještě odškodněn, obrátit s občanskoprávní žalobou na soud.