V prosinci 2022 mi zemřel otec. Na soudním lékařství mi řekli, že mi mohou dát pitevní zprávu, ale je to zpoplatněné. Pokud požádá praktický lékař zemřelého, je to zdarma. Telefonicky jsem požádala praktického lékaře o pitevní zprávu. Byl arogantní s tím, že "chci na svém tatínkovi ušetřit." To jsem příliš nepochopila, protože nevidím důvod, proč vydávat zbytečně peníze, které potřebuji (jsem matka samoživitelka s dvěma dětmi a vysokou hypotékou).

Můj dotaz tedy je: existuje ZÁKONNÁ povinnost praktického lékaře zajistit na žádost rodiny pitevní zprávu ze soudního nebo je to na jeho libovůli, tzn. záleží jen na něm, jestli tuto laskavost rodině zemřelého udělá? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Stručná odpověď na Váš dotaz: „existuje ZÁKONNÁ povinnost praktického lékaře zajistit na žádost rodiny pitevní zprávu ze soudního nebo je to na jeho libovůli, tzn. záleží jen na něm, jestli tuto laskavost rodině zemřelého udělá? “ zní: Žádná taková zákonná povinnost registrujícího praktického lékaře neexistuje.
Co se týče Vašeho práva na obdržení kopie pitevního protokolu ze zdravotnické dokumentace vedené o Vašem otci, resp. co se týče zpoplatnění takového práva, upozorňuji na tato ustanovení zákona o zdravotních službách:
- § 33/4 zákona o zdravotních službách, dle něhož platí, že:
„Osoby blízké zemřelému pacientovi … mají právo na informace o zdravotním stavu pacienta, který zemřel, a informace o výsledku pitvy, byla-li provedena, včetně práva nahlížet do zdravotnické dokumentace vedené o jeho osobě nebo do jiných zápisů vztahujících se k jeho zdravotnímu stavu a pořizovat z nich výpisy nebo jejich kopie …“
(toto právo je následně zopakováno ještě v § 65/1 písm. c) zákona o zdravotních službách),
- § 66/1 zákona o zdravotních službách, dle něhož platí, že:
„Pokud si osoba, která je podle § 65 odst. 1 … oprávněná k pořízení … kopie zdravotnické dokumentace, nepořídí … kopii vlastními prostředky na místě, pořídí kopii zdravotnické dokumentace poskytovatel …“
- § 66/1 písm. a) zákona o zdravotních službách, dle něhož platí, že:
„Poskytovatel pořídí … kopii zdravotnické dokumentace
a) pro osoby uvedené v § 65 odst. 1 do 30 dnů od obdržení žádosti pacienta nebo jiné k tomu oprávněné osoby“
- § 66/3 zákona o zdravotních službách, dle něhož platí, že:
„Poskytovatel, který na základě žádosti osoby uvedené v § 65 odst. 1 pořídil … kopii zdravotnické dokumentace, může požadovat
a) úhradu ve výši, která nesmí přesáhnout … náklady vynaložené na pořízení kopie zdravotnické dokumentace; ceník za pořízení … kopie zdravotnické dokumentace musí být umístěn na místě veřejně přístupném pacientům,
b) za jejich odeslání úhradu ve výši, která nesmí přesáhnout náklady spojené s jejich odesláním, nestanoví-li jiný právní předpis jinak nebo není-li hrazeno pořízení … kopie z veřejného zdravotního pojištění. “
Z výše citovaných ustanovení zákona o zdravotních službách tedy vyplývá, že:
a/ na získání kopie pitevního protokolu svého otce máte právo, přičemž toto právo můžete uplatnit vůči kterémukoli poskytovateli zdravotních služeb majícímu tento pitevní protokol (resp. jeho kopii) k dispozici (tedy jak vůči nemocnici, tak vůči registrujícímu praktickému lékaři),
- kopii pitevního protokolu si můžete pořídit vlastními prostředky (například vyfotografovat mobilním telefonem) – za umožnění náhledu do zdravotnické dokumentace a vyfotografování pitevního protokolu Vám nemůže být účtována žádná úplata,
- pokud si necháte vyhotovit kopii pitevního protokolu poskytovatelem zdravotních služeb, může Vám být účtována úplata pouze ve výši nákladů na zhotovení kopie (tedy pouze v řádu několika málo korun), popřípadě Vám může být účtováno ještě poštovné (pokud si necháte zhotovenou kopii pitevního protokolu zaslat poštou).
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 372/2011 Sb. , o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách)