Chtěla bych utajený porod. Mohu se spolehnout na to, že se opravdu o porodu nikdo nedozví? Tím myslím např. můj praktický lékař, gynekolog nebo bývalý přítel.
Dana.

ODPOVĚĎ:
Utajený porod čas od času některé maminky z nejrůznějších důvodů volí. Není úkolem zdravotnického personálu pátrat po tom proč, jeho úkolem je o tom, že je osoba těhotná nebo že porodila, nesmí být nikdo informován.

Nejdůležitější je, abyste to zdůraznila hned při přijetí k hospitaliizaci na gynekologicko-porodnické oddělení nebo kliniku. Především pak do dokumentace zapište, kdo smí být o Vašem zdravotním stavu a dalších skutečnostech informován.

Vaše jméno a příjmení bude vedeno odděleně od zdravotnické dokumentace a na konci hospitalizace se zdravotnická dokumentace zapečetí. Otevření takto zapečené zdravotnické dokumentace je pak možné jen na základě rozhodnutí soudu.

Lékaři a příslušníci zdravotnického personálu, kteří přisli v rámci výkonu lékařské a zdravotnické péčči do sktyku s Vašimi osobními údaji jsou povinni o nich zachovávat mlčenlivost. Pokud by to nedodrželi, porušili by zákon a mohli by týt za to následně trestně stíháni a sankcionováni.

Co se týče sdělení o porodu Vašemu gynekologovi, ten se o porodu sice nedozví, ale v rámci péče o Vaše zdraví by to měl vědět a navíc to při gynekologickém vyšetření pozná. Pokud tedy z nějakého důvodu absolutně nechcete, aby se o Vašem těhotenství gynekolog dozvěděl, pak musíte zcela změnit gynekologa a začít chodit jinam.