Ráda bych se zeptala, jestli mám nějakou šanci postavit malý domek k trvalému bydlení na svém pozemku. Pozemek se nachází v Novohradských horách, je veden jako trvalý travní porost, produkčně málo významný. Bohužel je v I. třídě ochrany, rebonitací se nic nezměnilo. Územní plán obce Benešov nad Černou je momentálně aktualizován, prý bude trvat jeho dokončení ještě 1,5 roku (nestačila jsem připomínkování), dle plánu je moje plocha nezastavitelná.

Nicméně vedle mého pozemku je jiný dvakrát větší pozemek, dle územního plánu celý zastavitelný, dříve stálo na jeho části stavení. Leží také v BPEJ I. Většina domů v obci jsou postaveny v první třídě BPEJ a v první třídě jsou i nově vymezené pozemky určené obcí k zastavění. Pravděpodobně nejde tedy o přírodu. Můj pozemek neleží úplně v zastavěné části obce, ale je tam více takto rozsetých domků. Můžete mě prosím poradit jakou mám šanci a na koho se obrátit? Děkuji mnohokrát za odpověď. S pozdravem Apolena.

ODPOVĚĎ:
Nezastavitelným pozemkem se dle § 2/1 písm. e) stavebního zákona rozumí:
„… pozemek, jenž nelze zastavět na území obce, která nemá vydaný územní plán, a to
1. pozemek veřejné zeleně a parku sloužící obecnému užívání;
2. v intravilánu lesní pozemek nebo soubor sousedících lesních pozemků o výměře větší než 0,5 ha“
Realizace stavebního záměru na nezastavitelném pozemku je značně limitována. Konkrétně dle § 18/6 stavebního zákona platí, že:
„Na nezastavitelných pozemcích lze výjimečně umístit technickou infrastrukturu způsobem, který neznemožní jejich dosavadní užívání. “
Je-li tedy Vámi vlastněný pozemek v aktuálně platném územním plánu veden jako nezastavitelný, je prakticky jedinou možností, jak docílit povolení jeho zastavění, iniciovat změnu územního plánu. Jelikož ve Vámi popsaném případě by se mělo jednat o změnu v podstatě pouze administrativní (jednoduše by Váš pozemek přestal být označován jako nezastavitelný a naopak by byl určen k zástavbě), bylo by (snad) možné docílit této změny v režimu zkráceného postupu. Konkrétně dle § 55a/1 stavebního zákona platí, že:
„Zkrácený postup pořizování změny územního plánu se použije v případě, že takto výslovně uvede zastupitelstvo obce při rozhodnutí o pořízení změny územního plánu a o jejím obsahu …“
Návrh na pořízení změny územního plánu můžete podat i Vy. Tento návrh musí obsahovat:
a/ údaje umožňující identifikaci navrhovatele, včetně uvedení skutečnosti prokazující, že je oprávněn podat návrh na pořízení změny územního plánu,
b/ důvody pro pořízení změny územního plánu,
c/ návrh obsahu změny územního plánu, včetně případného požadavku na zpracování variant řešení,
d/ stanovisko příslušného orgánu ochrany přírody podle zákona o ochraně přírody a krajiny k navrhovanému obsahu změny územního plánu, ve kterém uvede, zda je možné vyloučit významný vliv na evropsky významnou lokalitu nebo ptačí oblast,
e/ stanovisko krajského úřadu jako příslušného úřadu k navrhovanému obsahu změny územního plánu, ve kterém i s přihlédnutím ke stanovisku orgánu ochrany přírody podle písmene d) uvede, zda má být návrh změny posuzován z hlediska vlivů na životní prostředí, případně stanoví podrobnější požadavky podle § 10i zákona o posuzování vlivů na životní prostředí,
f/ návrh úhrady nákladů na zpracování změny územního plánu, vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území, pokud se zpracovává, vyhotovení úplného znění územního plánu po jeho změně, náklady na zpracování změn regulačních plánů touto změnou vyvolaných a vyhotovení úplného znění regulačních plánů po jejich změně, popřípadě náklady podle § 71 odst. 7.
V této souvislosti lze odkázat ještě na § 55a/4 a 6 stavebního zákona, dle nichž platí, že:
„Návrh na pořízení změny územního plánu se podává u obce, pro jejíž území se změna územního plánu pořizuje …“
„Zastupitelstvo obce může podmínit pořízení změny územního plánu úhradou nákladů uvedených v odstavci 2 písm. f) navrhovatelem. “
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 183/2006 Sb. , o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)