Chtěla bych se poradit ohledně stavebního povolení na rodinný dům a nutné podmínky zajištění příjezdové cestě k parcele. Dědeček nám daroval zahradu o rozloze 6000 m2, který jsme si (vnoučata) rozdělili na 5 parcel. Mezi těmito parcelami byla projektantem navržena "účelová komunikace" o šířce 8 m vč. obratiště po 50 metrech.

Tato komunikace je v katastru nemovitostí ČR zatím zapsaná jako "zahrada" a tvoří odbočku místní obecní komunikace. Podíl na této (budoucí naší účelové cestě, kterou chceme v budoucnu zbudovat) jsme my všichni – vlastníci pozemků určitým dílem. Máme v plánu nyní stavět RD na nejbližší parcele při odbočce z obecní místní komunikace. Stavba bude stát do 50 m od obecní zpevněné místní komunikace. Sjezd z této parcely však (menší částí) vede přes naši zatím nezbudovanou účelovou (v soukromém vlastnictví) cestu. Může stavební úřad podmiňovat stavební povolení na RD a kolaudační souhlas v tomto případě vybudováním této naší společné cesty (vč. Projektu a stavebního povolení na tuto komunikaci)? Vlastníci vzdálenějších parcel zatím neplánují na těchto pozemcích žádné stavby a to ani výhledově a parcely jsou všechny nezasíťované. Pro nás by se jednalo o značné zdržení, pokud by stavební úřad vyžadoval jako podmínku projekt komunikace a kompletní výstavbu. Situace může být dokonce taková, že o stavbu na vzdálenějších pozemcích nebude zájem a nedojde tak ani k výstavbě silnice jako takové. Že musíme žádat o povolení sjezdu z této naší komunikace obecní úřad jakožto silniční správní úřad víme. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Vámi popisovaný (zatím pouze hypotetický) požadavek stavebního úřadu považuji za nelogický a tudíž i protiprávní. Stavební úřad by měl v rámci územního a stavebního řízení řešit situaci pouze toho pozemku, na kterém má být stavba vybudována.
Jedná-li se ve Vašem případě o pozemek, který sousedí s veřejně přístupnou pozemní komunikací (ve vlastnictví obce) a je-li sjezd z tohoto pozemku na obecní pozemní komunikaci zajištěn (resp. máte-li v plánu toto zajištění s obcí sjednat), nevidím důvod, proč by se měl stavební úřad zabývat rovněž dalším pozemkem (a to osmimetrovým pruhem ve spoluvlastnictví, který se – snad v budoucnu – stane účelovou komunikací).
Vaše situace by mohla být do jisté míry komplikována skutečností, že sjezd z Vámi vlastněného pozemku má částečně zasahovat rovněž do spoluvlastněného pozemku. Ideálním řešením by samozřejmě bylo změnit projektovou dokumentaci tak, aby byl tento sjezd realizován pouze z Vašeho pozemku na obecní pozemní komunikaci. Není-li to z nějakého důvodu možné, bude nutné, aby se zřízením části sjezdu na spoluvlastněném pozemku souhlasili všichni jeho spoluvlastníci (což bude nutné stavebnímu úřadu písemně doložit).