Rád bych na části pozemku určeného pro stavbu rodinného domu k bydlení postavil kromě rodinného domu také skladový prostor - halu sloužící pro podnikání. Jaký je prosím postup, pokud bych toto chtěl udělat? Děkuji, Bartoloměj.

ODPOVĚĎ:

Ve Vašem případě je klíčové, zda bude mít Váš stavební záměr (týkající se vybudování haly) oporu v aktuálně platném územním plánu. Pokud totiž územní plán počítá na daném území pouze se zástavbou rodinného typu (popř. se stavbami souvisejícími s rodinným bydlením, jako jsou garáže, kůlny, zahradní domky apod.), je možné, že výstavba haly (tedy objektu v podstatě průmyslového charakteru) přípustná nebude.
V současné chvíli můžete buď nahlédnout do aktuálně platného územního plánu, anebo (což je jednodušší) můžete kontaktovat odbor územního plánování, resp. stavební úřad a svůj stavební záměr s ním konzultovat. Tímto způsobem byste měl získat informaci o tom, zda je výstavba haly na Vašem pozemku vůbec přípustná a pokud nikoli, co by bylo možné učinit pro to, aby přípustná byla (například zmenšení její plochy apod.).
Pakliže by se výstavba haly ukázala být zcela v rozporu s územním plánem, mohl byste se obrátit na obec s žádostí o změnu územního plánu (tak, aby mohla být hala postavena) – v této souvislosti však upozorňuji, že na změnu územního plánu neexistuje právní nárok (a vše by tudíž záleželo na posouzení obcí).