Jsme majiteli několika parcel, z nichž jednou je příjezdová cesta, spíše pěšina, v nejužším místě o šíři 3 m. Šíře této cesty našim předkům stačila, proto je tak úzká. Máme v úmyslu na hlavních parcelách v budoucnu postavit rodinný dům (jde o parcelu určenou k zastavění).

Aktuálně naše bývalá sousedka prodala své parcely přiléhající k naší cestě. Protože soused z druhé strany (který stavěl 2009) si svůj plot dal přesně na hranici své parcely, dostáváme se do situace, že budeme odkázáni na velmi úzký koridor, kudy by určitě těžká technika při stavbě nového RD neprojela. Jsme schopni vyžadovat nějaký odstup nového plotu od hranice naší cesty s parcelou nových sousedů? Děkuji, Smrček.

ODPOVĚĎ:

Zákon tuto možnost nezná. Pro stavbu oplocení není v obecné rovině třeba stavební povolení ani ohlášení. Nemáte tak možnost ve stavebním řízení rozporovat umístění plotu.