Zakoupili jsme dům, u kterého byla započata výstavba terasy, na kterou je vstup z obýváku. Na terasu nebylo vydáno stavební povolení. Stavba byla bez vědomí stavebního úřadu. My jsme z důvodu bezpečnosti vyměnili shnilé trámy a dodělali podlahu. Nyní probíhá výstavba domu na sousední zahradě a majitel stavební firmy chce, abychom terasu zbourali, protože by noví majitelé měli narušeno soukromí.

Terasa je 2m od hranice pozemku a cca 1,7m nad zemí. Můžeme se nějak bránit? Prodejcem byl insolvenční správce a původní majitel je neznámo kde.

ODPOVĚĎ:
Majitel stavební firmy není oprávněn Vám nařídit zbourání terasy. To jedině případně stavební úřad.
Můžete terasu zlegalizovat ve stavebním řízení, kdy požádáte o dodatečné povolení stavby. Lze tak docílit toho, že Vám nebude hrozit, že by Vám stavební úřad nařídil odstranění stavby.