1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Začínáme být bezradní ohledně našeho stavebního řízení a následně stavebního povolení. Bohužel sousedé nám dělají pořád samé problém. Začalo to už při kreslení naší projektové dokumentace, tedy PD na náš rodinný dům (RD) a teď pořád neustálými námitkami v řízení a teď odvoláním na kraj.

Podle pracovníka stavebního úřadu argumentují procesními chybami, za které my nemůžeme a dalšími věcmi.
Prosím máme nějakou šanci uspět na kraji? Bohužel jsme starší manželé a chceme si postavit malý domek na důchod, manžel má zdravotní problémy a už mu nevyhovuje patrový dům, který teď máme. Naše řízení se táhne už od zimy 2018. Děkuji, Irma

ODPOVĚĎ:
Sousedé jsou ze zákona účastníky stavebního i územního řízení a mají tak poměrně velké množství práv – podávat námitky, odvolat se apod. Těchto práv nemohou být zbaveni ani v nich jakkoliv omezeni, když jejich uplatňováním je celé řízení značně protáhnuto. Za uplatňování těchto práv nemohou být ani nijak sankcionováni. Jsou také oprávněni rozporovat procesní chyby v postupu stavebního úřadu.

Jejich námitkami se vždy musí úřady zabývat, dokud nebudou vyřešeny, nepodaří se získat stavební povolení.